گام های بلند به سمت رشد و توسعه برداشت

نوشته شده توسط مدیر سایت. ارسال در البرز

نخستین گام در مسیر توسعه استان در چارچوب اقتصاد مقاومتی تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بود که همزمان با سراسر کشور کار خود را در البرز آغاز کرد.
**تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور به عنوان وزیر معین استان البرز در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برگزیده شد.
در جلسات متعدد وظایف دستگاه های عضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تبیین، تقسیم وظایف و ابلاغ شد.
پس از شکل گیری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و برگزاری جلسات هفتگی این ستاد، احیاء واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل اولویت اصلی این ستاد معرفی و اقدامات گسترده ای در دستور کار قرار گرفت.
دولت در این زمینه توجه ویژه ای به حوزه اشتغال و صنعت داشت و در استان البرز 540 واحد تولیدی و صنعتی دوباره به چرخه تولید بازگشته و احیا شد.
**ارائه تسهیلات اقتصاد مقاومتی به 294 واحد تولیدی و احیاء 540 واحد
در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در استان در سال جاری 294 واحد تولیدی برای احیا و افزایش ظرفیت تسهیلات و سرمایه در گردش دریافت کردند که از این طریق جبران رکود و بدهی های گذشته آنها تا حدود زیادی صورت گرفت.
در ارتباط با اقدامات حوزه اقتصادی که بیشترین وقت را جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و جلسات اقتصادی گرفت، 470 میلیارد تومان اعتبار به واحدهای تولید کوچک و متوسط در نظر گرفته شد که تا کنون طبق آمار 294 واحد 651 میلیارد تومان تسهیلات اقتصاد مقاومتی دریافت کرده اند.
هزار و 152 پرونده در این جلسات مطرح شده که هزار و 634 مصوبه داشته و از این تعداد هزار و 76 اجرایی و عملی شده است.
سید حمید طهائی استاندار البرز با اشاره به اینکه سال 95 نسبت به سال گذشته شرایط کشور در تمامی ابعاد رونق بیشتری داشت، افزود: انتظار می رود با روند کنونی همراه با فضای وحدت و تعامل گسترده سال 96 مطلوب تر باشد.
وی همچنین تاکید کرد که اجرای سیاست های اقتصاد مقاوتی عزم ملی و همیاری اقشار جامعه را طلب می کند. اقتصاد مقاومتی در واقع مسیر توسعه و رهایی از وابستگی ها را هموار خواهد کرد.
طهایی تولید ملی را زیربنایی تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: پروژه های زیر بنایی بزرگ راهگشای توسعه و رفع مشکلات استان است.
**رشد شهرک های صنعتی استان
رشد 38 درصد شهرک های صنعتی در استان البرز را از دیگر اقدامات در سال 95 می توان ذکر کرد. تعدادی شهرک صنعتی خصوصی و دولتی در استان وجود داشت که با توجه به تقاضای سرمایه گذاران داخلی و خارجی ایجاد و توسعه شهرک های جدید در دستور کار قرار گرفته و اجرایی شد.
**جذب 530 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی
البرز با جذب 530 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی رتبه اول در این خصوص و در فصل بهار رتبه اول کشور در اشتغالزایی را تجربه کرد.
فعالیت شرکت های دانش بنیان در سال 95 در استان البرز رشد قابل ملاحظه ای کرد و به گفته استاندار البرز در سال جاری استان البرز حدود 300 میلیون دلار در حوزه تولیدات علم و فناوری فروش خارجی داشت.
وی ادامه داد: در 3 سال گذشته همزمان با هفته پژوهش در استان البرز نمایشگاه دستاوردهای علمی، فناوری برگزار شد که سال اول با 80 غرفه آغاز و امسال 250 غرفه برپا شد که ابداعات و اختراعات علمی جدید از دانشمندان جوان بود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استاندار البرز هم گفت که با همت تولید کنندگان هم اکنون استان در مسیر و ریل توسعه و پیشرفت قرار گرفته است.
عبادلله کامکار در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی نامگذاری شده و با حمایت دولت تدبیر و امید و با صبر بردباری و تلاش تولیدکنندگان افق آینده را روشن می بینیم.
وی با بیان اینکه البرز استانی جوان است و نیازمند توجه بیشتر، اظهار داشت: امروز دولت تمامی توان خود را به کار برده تا کشور را هر چه بیشتر در مسیر شکوفایی اقتصادی قرار دهد.
کامکار با اشاره به اینکه 110 برند برتر کشور در البرز تولید می شود، تصریح کرد:اگر تولید باشد اشتغال صادرات وتوسعه نیز خواهد بود.
وی ادامه داد: به منظور بررسی مشکلات تولیدکنندگان در استان البرز هفته ای یک جلسه کارگروه رفع موانع تولید، یک روز بازدید از واحدهای تولیدی و یک روز نیز به طور کامل در خدمت تولید کنندگان هستیم.
**نخستین سفر رئیس جمهوری به استان
حسن ختام سفرهای استانی رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید در 26 آبان ماه سال 95 به استان البرز صورت گرفت که برکات گرانبهایی را برای این توسعه داشت و زمینه گام بلند استان در زمینه توسعه را فراهم آورد.
در روز سفر کاروان تدبیر و امید تعدادی از وزرا و معاونان رییس جمهوری به هر کدام از شهرستان ها رفته و ضمن افتتاح واحدها در شورای اداری نیز شرکت کردند.
استان البرز بیشترین اعتبار را از سفرهای استانی رییس جمهوری دریافت کرد و اعتبار عمرانی مصوب 995 میلیار تومان چند برابر بودجه سالانه استان بود، همچنین چندین طرح نیز خارج از برنامه در دستور تامین اعتبار قرار گرفت.
**تصویب اعتبار 995 میلیارد تومانی برای استان
اعتبارات جاری استان سالانه 126 میلیارد تومان بود که درسفر رییس جمهوری به اندازه 7 سال اعتبارات البرز پیش تر رفت. پس از سفر دستگاه ها به دنبال پیمانکار رفته و مقدمات کار را فراهم کردند.
استاندار البرز با اشاره به آثار و برکات سفر رئیس جمهوری به استان گفت که برای پروژه همت نیز اعتبارات خوبی اختصاص داده شد و در بهار آینده این طرح تا تونل بیلقان آماده بهره برداری می شود و ادامه مسیر نیز به همت شهرداری به پیمانکار داده شده است.
وی گفت: کنار گذر جنوبی که بخشی از ترافیک متعلق به جنوب آزادراه کرج – قزوین است را از بین می برد که این طرح نیز اکنون در دست پیمانکار مربوطه است.
طهایی با اشاره به اینکه 200 کیلومتر راه روستایی طبق مصوبه سفر رییس جمهوری آسفالت خواهد شد، افزود: در حوزه اقتصادی نیز بیش از 5 هزار میلیارد تومان اعتبار برای سرمایه گذاری و توسعه تعلق گرفت.
وی با اشاره به اینکه 91 هزار و 400 مسکن مهر در البرز تعریف شده بود گفت: در این حوزه اقدامات زیربنایی و زیرساختی صورت نگرفته بود و بسیاری از واحدهای بدون متقاضی بودند که این امر یکی از بزرگترین مشکلات گذشته برای دولت یازدهم بود.
استاندار البرز عنوان کرد: در دولت قبل 18 هزار واحد تکمیل شد و در این دولت 45 هزار واحد تکمیل و به بهره برداری رسید همچنین امسال تامین آب برای شهر جدید هشتگرد صورت گرفت.
وی گفت: در حوزه شمال استان خط انتقال گاز به جاده چالوس نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و مطالعات طرح تمام شده و در بخش هایی پیمانکار مشغول به کار است.
حفظ و احیای باغ سیب کرج یکی از مهمترین ابعاد سفر استانی رییس جمهوری به البرز بود و از اقدامات مهم صورت گرفته برای کلانشهر کرج مرکز استان البرز در سال 95 محسوب می شود.
**60 پروژه استان در سفر رئیس جمهوری اعتبار دریافت کردند
در سفر آبان ماه رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید به البرز سر جمع 60 پروژه با رقم 995 میلیارد تومان به تصویب رسید.
پروژه های در حوزه راه، راه های روستایی و راه و شهرسازی با 428 میلیارد تومان اعتبار و قطارشهری نیز با 186 میلیارد تومان اعتبار در این سفر مورد توجه قرار گرفت.
برای بهسازی 100 کیلومتر از راه های روستایی با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد تومان و بهسازی راه طالقان با اعتبار 56 میلیارد تومان، محور اشتهارد نجم آباد - هشتگرد نیز 32 میلیارد تومان تمهیدات لازم پیش بینی شد. 18 میلیارد تومان نیز برای بهسازی ها در جاده چالوس اختصاص یافت.
در بخش صنعت و معدن نیز 100میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شد و اعتباری بالغ بر هشت میلیارد تومان نیز برای کمک به شهرک های صنعتی در نظر گرفته شد. در بخش معادن و اکتشافات نیز شاهد اختصاص اعتبار 7میلیارد تومانی بودیم که دراین بخش با وجود سازمانهای متخصص نیاز به کار تخصصی بیشتر وجود دارد.
در روستاهای مشرف به سدها نیز توسعه سیستم فاضلاب دنبال می شود تا فاضلاب به سدها تخلیه نشود که اعتبار شبکه فاضلاب دراین بخش نیز 20میلیارد تومان است.
برای تامین آب هشتگرد نیز 32میلیارد تومان اعتبار درنظر گرفته شده که به این بخش باید رقم 18 میلیارد تومانی تاسیسات فاضلاب کرج را نیز اضافه کرد. رقم های خوبی نیز برای مسکن مهر پیش بینی شد.
دربخش کشاورزی نیز 98 میلیارد تومان در سفر رئیس جمهوری به استان در نظرگرفته شد که طرح توسعه آبیاری تحت فشار که از طرح های بزرگ است، را می توان از جمله آن برشمرد.
بخشی از اعتبارات نیز برای انتقال آب از طریق لوله برای اراضی پیش بینی شد که برای بیابان زدایی 20 میلیارد تومان و در کل برای بخش آب 119.5میلیارد تومان در نظرگرفته شده است.
آبرسانی به کرج در دهه فجر، آبفای روستایی، تجهیز ایستگاه های هواشناسی و احداث دو مخزن آب در نظرآباد و کمالشهر نیز درقالب این پروژه ها می گنجد.
اگرچه امروز شاهد 960 تخت بیمارستانی در استان هستیم اما تا پایان سال یک هزار و 500 تخت دیگر به ظرفیت درمانی البرز اضافه می شود.
درگذشته برای هر هزار نفر در البرز چهار دهم درصد تخت بود که با اضافه شدن این تخت ها این درصد به یک و دو دهم می رسد. بنابراین توسعه دراین بخش به سه برابر خواهد رسید.
درسفر پربرکت رئیس جمهوری به استان البرز 176 میلیارد تومان اعتبار به این بخش اختصاص یافت که دستاورد خوبی به شمارمی رود. از جمله طرح های پیش بینی شده بیمارستان های سید الشهداء کمالشهر و 160تخت خوابی فردیس است.
برای بخش پایگاه های سلامت نیز 30میلیارد تومان با هدف توسعه بخش سلامت در مناطق محروم و روستایی پیش بینی شد که اداره کل پزشکی قانونی نیز اعتباری را برای طرح خود دریافت داشت.
برای اجرای چهار پروژه سیستم کنترل و پایش هوا، پایش فراگیر محیط زیست، حفاظت از تالاب ها و رودخانه ها، گونه های جانوری در این استان 6میلیارد تومان اعتبار گذاشته شد. میزان اعتبارات حوزه علمی، فرهنگی و ایثاگران نیز 46 میلیارد تومان بود. از جمله این طرح ها تحویل 375 کلاس درس تا سال آینده، احداث مجتمع فرهنگی و تفریحی ایثارگران، طرح های بهزیستی برای سالمندان و اورژانس اجتماعی با سه میلیارد تومان اعتبار است.
در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز توسط دولت و بخش غیردولتی قرار شد تا 517 میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان صورت گیرد. به هلال احمر البرز به عنوان استان معین براساس توافقنامه برای پایگاه هوایی غرب تهران 10میلیارد تومان اختصاص یافت. در تمام شهرها نیز با اختصاص 12میلیارد تومان اداره کل ورزش و جوانان پروژه هایی برای اجرا دارد.
**حفظ باغ سیب 340 هکتاری کرج دستاورد سفر رئیس جمهوری
حفظ این باغ تاریخی بزرگ یکی از مطالبات مردم کرج بود که از آلودگی شدید هوا رنج می برند و مسئولان اجرایی استان نیز با درک درست از این موضوع و اینکه این باغ ریه های تنفسی کرج است، احیاء آن را پیگیری کردند که با اهتمام شخص رئیس جمهوری این باغ حفظ شد.
این موضوع پس از طی مراحلی محقق شده و با ایجاد سیستم آبیاری نوین و کاشت درختان در سال 96 عملیات احیا به پایان می رسد، همچنین ثبت ملی باغ سیب کرج از طریق میراث فرهنگی و گردشگری محقق شد.
در سفر کاروان تدبیر و امید به البرز در حوزه راه، راه آهن، بهداشت و درمان، آموزشی، فرهنگی و بسیاری موارد دیگر تصمیمات بزرگی گرفته شد و پیش از سفر نیز گره های اساسی پروژه های زیربنایی اعلام شده و در این رابطه نیز اقدامات قابل توجهی صورت گرفت.
**دومین سفر رئیس جمهوری به البرز در کمتر از سه ماه
دومین سفر رئیس جمهوری به استان البرز برای افتتاح چندین پروژه مهم صنعتی و تولیدی در کمتر از سه ماه صورت گرفت که نشان از ظرفیت های بالای این استان در بخش های صنعتی، تولیدی و کشاورزی داشت.
استقرار بیش از 3 هزار و 500 واحد صنعتی و تولید 300 برند ملی تنها بخشی از ظرفیت های بالای استان البرز است که در صورت تداوم نگاه ویژه به آن می تواند تحول بزرگی را در این استان و سراسر کشور ایجاد کند.
رئیس جمهوری در دومین سفر به استان البرز که روز 12 بهمن ماه همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی صورت گرفت، پروژه های مهم صنعتی و تولیدی در این استان را به بهره برداری رساند.
افتتاح بزرگترین مجتمع و پالایشگاه فرآوری غلات کشور مهم ترین پروژه ای بود که به بهره بردای رسید. رئیس جمهوری 3 پروژه بزرگ صنعتی شامل افتتاح خط تولید فروکتوز، گلوگز و گلوتن ذرت و فاز توسعه ذخیره سازی و نگهداری غلات در سیلو در شهرستان ساوجبلاغ را با حضور مستقیم به بهره برداری رساند.
این مجتمع با ظرفیت 400هزارتن شامل 15 هزارتن گلوتن ذرت و 70هزار تن گلوکز وشربت و 315هزارتن فروکتز و شربت است. 210 هزار تن ذخیره سازی و نگهداری غلات در سیلو نیز در زمینی به مساحت 4000مترمربع در زیر بنای 21 هزار و 527 متر مربع به بهره برداری رسید. تولید 6 هزارتن انواع بیسکویت، کلوچه و شیرینی های غیر آردی و شکلات نیز از دیگر تولیدات این مجتمع است.
تولید بردهای الکترونیکی، قالب برش صنایع کاغذ و چاپ، تولید انواع رنگ صنعتی، ساختمانی وترافیکی، تولید انواع یخچال وفریزر، کنتاکتور فشار متوسط، تولید چمن مصنوعی، پارچه بی بافت شیشه ای و تولید انواع صابون از دیگر طرح هایی بودند که مورد بهره برداری قرار گرفتند.
پروژه بردهای الکترونیکی برای لامپ های led و گیرنده دیجیتال در زمینی به مساحت دو هزارو 400متر مربع در زیربنای یک هزار و 220 متر مربع، 100 تن انواع قالب برش صنایع کاغذ و چاپ در زمینی به مساحت چهار هزار متر مربع در زیر بنایی یک هزار و 500 متر مربع، تولید انواع رنگ های صنعتی، ساختمانی و ترافیکی، تولید انواع یخچال و فریزر در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع به زیر بنای 45 هزار متر مربع، پروژه تولید انواع تابلو برق در زمینی به مساحت 40 هزار متر مربع با زیر بنای 23 هزار متر مربع، تولید انواع چمن مصنوعی و کفپوش های ورزشی در مساحتی به زیر بنای 3 هزارو 500 متر مربع و پروژه تولید پارچه های بی بافت از الیاف شیشه ای در زیر بنای 5 هزارو400 متر مربع
از جمله این پروژه ها بود.
پروژه تولید انواع شوینده و صابون در زمینی به مساحت 9 هزارو 869 متر مربع در زیر بنای 10 هزارو 239 متر مربع افتتاح شد. در مجموع 11 پروژه صنعتی با حضور رییس جمهوری با اعتباری بالغ بر 25 هزارو 514 میلیارد ریال و چهار هزار 529 نفر اشتغال زایی در استان البرز افتتاح شد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری همچنین در جریان این سفر از ٥ بذر جدید محصولات زراعی و کشاورزی در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال در استان البرز رونمایی کرد.
و اکنون استان البرز خود را برای رویداد مهم انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا در 29 اردیبهشت سال 96 آماده می کند. مراحل برگزاری انتخابات آغاز شده و قرار است سی ام اسفند ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراها در فرمانداری ها و بخشداری ها آغاز شود.

درباره ی سایت اشتهارد

logo

سايت اطلاع رسانی اشتهارد  www.eshtehard.net  باهدف ايجاد بستر مناسب جهت درج اخبار واطلاعات مورد نياز مخاطبان خود در سال 1385 تاسيس گرديد

اين سايت جهت غني نمودن اطلاعات بازديد کنندگان خود بخشهای گالری تصاویر | انجمن های اشتهارد | اخبار | دریافت فایل | نظر سنجی | مقالات | لينکهاي وب | نقشه گوگل | بازي | که درزمينه هاي مختلف جمع آوري و تدوين شده است را بصورت رايگان در  اختيارتمام بازديد کنندگان قرار مي دهد. logo-samandehi