اقتصادی

اجرای سرمایه گذاری‌های خارجی مشترک با ایده برد- برد در دولت تدبیر و امید

نوشته شده توسط مدیر سایت. ارسال در اقتصادی

وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت تدبیر فرصت های بزرگی برای سرمایه گذاری خارجی در کشور با ایده برد- برد فراهم کرد که پراکندگی جغرافیایی طرح های دارای سرمایه گذاری خارجی از نکات قابل توجه در این زمینه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شاتا، دولت یازدهم زمانی زمام امور را در دست گرفت که بخش های اقتصادی در شرایط سختی قرار داشتند و ضمن تعمیق شرایط رکودی، محدودیت های زیادی برای توسعه فعالیت ها به ویژه در حوزه صنعت، معدن و تجارت وجود داشت.
در ابتدای استقرار دولت یازدهم باید شرایطی فراهم می شد که این روند متوقف و اقدامات لازم در مسیر اصلاح، بهبود و رشد قرار می گرفت.
بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در کوتاه مدت و میان مدت و بر اساس اقدامات انجام شده در چهار سال اخیر، شرایط نسبتا مطلوبی در حوزه های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری به وجود آمد، روند منفی مولفه های اصلی رکود متوقف شد و شاخص های صنعت، معدن و تجارت رشد چشمگیری داشت. شاخص هایی که برخی از آن ها رکوردی در طول دوران انقلاب اسلامی برای جهش و تحقق اهداف آتی نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
کارنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان موتور محرکه و پیشران عرصه اقتصاد به ویژه تولید، کارآفرینی و اشتغال بیانگر عزم جدی این وزارت برای تحقق اهداف سیاست های کلان کشور به ویژه سیاست های اقتصاد مقاومتی، تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و سیاست های کلان دولت تدبیر و امید است.

تصویب ۱۷۲ طرح با سرمایه گذاری خارجی هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری

دولت یازدهم با تسهیل شرایط برای حضور بخش خصوصی و نیز بهره گیری از نتایج ملموس توافقنامه برجام، میزان سرمایه گذاری های خارجی را افزایش داد و توانست با برنامه ریزی های درست و اصولی در بخش های صنعت، معدن و تجارت طرح های نیمه تمامی که میراث بی تدبیری های گذشته بود را به سرانجام مقصود برساند.در همین راستا ۱۷۲ طرح با سرمایه گذاری خارجی به ارزش هشت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از ابتدای شهریور ۹۲ تاکنون در دولت یازدهم به تصویب رسید.۳۶ مورد از این طرح ها در سال ۹۴ و با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، ۶۵ مورد در سال ۹۵ و با سرمایه خارجی پنج میلیارد و ۳۲ میلیون دلار و ۷۷ مورد پس از توافقنامه برجام با میزان سرمایه پنج میلیارد و ۵۳ میلیون دلار مصوب شدند.
از سوی دیگر تعداد طرح های در دست اجرا با استفاده از سرمایه گذاری خارجی از شهریورماه ۹۲ تاکنون ۸۹ طرح است که ۲۳ طرح مربوط به سال ۹۴، ۳۸ طرح مربوط به سال ۹۵ و ۴۴ طرح دیگر پس از برجام هستند و همچنین تعداد واحدهای در حال بهره برداری در همین حوزه ۸۳ طرح است که ۱۳ طرح آن در سال ۹۴ و ۳۳ طرح پس از برجام عمدتا به شکل افزایش سرمایه شرکای خارجی و یا سرمایه گذاری در شرکت های موجود بوده و ۲۷ طرح دیگر مربوط به سال ۹۵ است.
همچنین اشتغال پیش بینی شده مصوب برای این طرح ها، از ابتدای شهریور ۹۲ تاکنون، ۲۲ هزار و ۱۶۳ نفر است که پنج هزار و ۴۱ نفر برای سال ۹۴، ۹ هزار و ۹۴۱ نفر برای سال ۹۵ و تعداد ۱۱ هزار و ۴۵۲ نفر برای پس از برجام پیش بینی شده بود.

پراکندگی جغرافیایی طرح های دارای سرمایه گذاری خارجی

پراکندگی جغرافیایی برخی طرح های دارای سرمایه گذاری خارجی از ابتدای سال ۹۳ تا پایان سال ۹۵ در استان های آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، خراسان شمالی، زنجان، سیستان و بلوچستان، قزوین و کردستان بوده است.
ایجاد پارک صنعتی سلماس در آذربایجان غربی با مشارکت ۱۰۰ درصدی چینی ها با گروه توسعه گستر جاده ابریشم به میزان سرمایه گذاری خارجی ۷۰۰ میلیون دلار، طرح تولید خودروی سیتروئن اصفهان با مشارکت ۵۰ درصدی طرف فرانسوی با شرکت تولید خودرو سامیار کاشان به میزان سرمایه خارجی ۱۶۸ میلیون و ۳۶۰ هزار دلار، واحد تولید سیگار در اشتهارد البرز با مشارکت ۱۰۰ درصدی شرکت اماراتی با شرکت بی ای تی پارس به میزان سرمایه خارجی ۱۱۳ میلیون و ۱۹۵ هزار دلار و همچنین طرح احداث پالایشگاه برای تولید بنزین معمولی بدون سرب در بجنورد با مشارکت ۱۰۰ درصدی طرف اسپانیایی با شرکت سیما تک ۳۰۰۰ با حجم سرمایه گذاری خارجی سه میلیارد و ۱۳۸ میلیون و ۴۱۴ هزار دلاری تنها بخشی از طرح های است که با استفاده از سرمایه گذاری خارجی در دولت تدبیر و امید به تصویب رسید.
همچنین در استان زنجان، دو طرح تولید شمش چدن زنجان با مشارکت ۹۵ درصدی چینی ها با شرکت ریخته گری پیوسته سهند و طرح تولید انواع شمش فولاد ساده کربنی و کم آلیاژی ایجرود با مشارکت ۱۰۰ درصدی چینی ها با شرکت مجتمع فولاد و آهن جاده ابریشم به تصویب رسید.حجم سرمایه گذاری خارجی این طرح ها به ترتیب ۲۰۰ میلیون و ۴۵۰ هزار دلار و ۱۲۳ میلیون دلار بود.
احداث مجتمع کارخانجات فولاد سازی چابهار با مشارکت ۴۵ درصدی شرکت هایی از کره جنوبی، ژاپن و اتریش با مجتمع پولاد کاویان پاسارگاد با حجم سرمایه گذاری ۲۸۶ میلیون و ۸۰۳ هزار دلاری نیز در چارچوب استفاده از سرمایه گذاری خارجی برای تکمیل طرح های نیمه تمام بود.
همچنین طرح خرید کارخانجات، خطوط تولید، علائم و نام های شرکت بهداد شیمی قزوین با مشارکت ۱۰۰ درصدی طرف آلمانی با شرکت ایرانی فارکو شیمی با حجم سرمایه گذاری ۱۷۳ میلیون و ۳۰۱ هزار دلاری و واحد تولید کنسانتره آهن، گندله آهن اسفنجی خام سقز با مشارکت ۱۰۰ درصدی شرکت عراقی به میزان سرمایه گذاری ۴۳۰ میلیون دلاری از دیگر طرح هایی بود که با استفاده از سرمایه گذاری خارجی به تصویب رسید.

اما ایران فرصت های بزرگی برای سرمایه گذاری خارجی دارد و دولت تدبیر و امید اجرای سرمایه گذاری های مشترک با ایده برد-برد، تفاهم نامه ها و قراردادهای مختلفی را با کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکایی تصویب کرد.
در زمینه صنعت خودرو سازی، دو سرمایه گذاری مشترک ایران خودرو با فرانسوی ها برای تولید خودرو سواری و ایران خودرو آذربایجان با طرف چینی برای تولید و مونتاژ خودروهای MG در کلاس سواری دو نمونه مهم به شمار می رود.
در حوزه ساخت توربین به تفاهم نامه سرمایه گذاری مشترک ایدرو با طرف ایتالیایی برای ساخت توربین های گازی Single Shaft در کلاس F و در حوزه لوازم خانگی نیز به تفاهم نامه های گلدیران و دو شرکت سام الکترونیک و تکوین الکترونیک به صورت مشترک با کره ای ها برای تولید انواع یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی و تلویزیون می توان اشاره کرد.
در همین حوزه به سرمایه گذاری مشترک شرکت بین المللی آیریا ونداد کسری با طرف ترکیه ای برای تولید ساندویچ ساز برقی خانگی، مخلوط کن برقی، آب میوه گیری برقی خانگی، چای ساز برقی، جاروبرقی خشک و تر و تلویزیون های رنگی LED و LCD نیز می توان اشاره کرد و در زمینه تولید تابلوهای برق صنعتی شرکت جابون یک قرارداد همکاری با فرانسوی ها امضا کرد.
همچنین شرکت وارثان راه ملل در حوزه تجهیزات پزشکی تفاهم نامه ای با شرکتی از کره جنوبی برای تولید کیسه خون داشت و کنسرسیوم سازندگان دستگاه های دیالیز ایران برای تولید دستگاه دیالیز با ایتالیایی ها قراردادی به امضا رساند و در حوزه تولید واگن مسافری مترو دو شرکت واگن پارس و تامکار قراردادهایی را با شرکت هایی از ایتالیا و فرانسه امضا کردند.
دولت یازدهم در حوزه بهبود کسب و کار قدم های مثبتی برداشت و سرمایه گذاری های قابل توجهی در این حوزه به تصویب رسید که احداث فروشگاه چند منظوره شرکت دهکده نیاوران طبرستان به صورت سرمایه گذاری مشترک با روسی ها و سرمایه گذاری مشترک شرکت ایده گزین ارتباطات روماک با شرکتی از امارات متحده عربی برای ارائه خدمات اینترنتی حمل و نقل شهری و کرایه اتومبیل(snapp) دو نمونه از این سرمایه گذاری های مشترک بود.همچنین شرکت اس ام اس گروه پارس برای تاسیس واحد خدمات فنی و مهندسی سرمایه گذاری مشترکی با شرکت های آلمانی و ایتالیایی داشت.
در حوزه پتروشیمی نیز قرارداد همکاری شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران با شرکت ایتالیایی برای تولید کامپاند صنایع پایین دستی پتروشیمی و قرارداد همکاری شرکت تامکار با طرف فرانسوی برای پروژه کوره های ریفرمر پتروشیمی و فولاد از قراردهای قابل ذکر است.از سوی دیگر شرکت فارکو شیمی سرمایه گذاری مشترکی با طرف آلمانی برای خرید کارخانجات، خطوط تولید، علائم و نام های شرکت بهداد شیمی اجرا کرد و شرکت هنکل پاک وش برای تولید مواد شوینده سرمایه گذاری مشترک دیگری با آلمانی ها داشت. همچنین برای افزایش تولید یو پی وی سی شرکت آلدورا چلیک درب ارومیه سرمایه گذاری مشترکی با طرف ترکیه ای اجرا کرد.
اجرای سرمایه گذاری های مشترک با خارجی ها به حوزه تولید و اشتغال کشور جان تازه ای بخشید و سبب رونق واحدهای تولیدی مختلف کشور شد. پروژه تولید پارچه رومبلی و روپشتی شرکت صنایع نساجی آیدین منسوجات با سرمایه گذاری مشترک ترک ها، تولید بطری شیشه ای در پرمیس جام پرمیس با سرمایه گذاری مشترک آلمانی ها و پروژه شیرآلات کنترلی ایدرو با سرمایه گذاری مشترک ایتالیایی ها در دولت تدبیر و امید به تصویب رسید و اجرایی شد.
همچنین شرکت اتحاد عطر آریا سرمایه گذاری مشترکی با شرکت هایی از امارات متحده عربی و هندوستان در زمینه تولید مواد موثره گیاهی، ادوکلن و عطر اجرا کرد و در حوزه کاغذ نیز شرکت پردیس کاغذ پاژ برای تولید کاغذ فلوتینگ از ضایعات کاغذ و مقوا یک سرمایه گذاری مشترک با شرکتی از چین داشت.از سوی دیگر شرکت مایر ملنهوف تهران به صورت سرمایه گذاری مشترک با اتریشی ها در طرح چاپ و تولید جعبه و مقوای خود افزایش سرمایه گذاری کرد.
در حوزه صنایع غذایی نیز می توان به سرمایه گذاری مشترک شرکت فرآورده های لبنی بل روزانه با طرف فرانسوی خود برای تولید انواع شیر استریلیزه، پنیر ایرانی به روش فراپالایش، پنیر خامه ای و پنیر فرآوری شده(پروسس) اشاره کرد.
اما در زمینه فولاد و موادمعدنی قرارداد همکاری شرکت پارس کهن دیار پارسیان با شرکتی از کره جنوبی برای ایجاد واحد فولادی در چابهار و سرمایه گذاری مشترک شرکت ذوب و نورد زرفام با طرف هندوستانی خود برای تولید شمش بیلت فولاد ساده کربنی و کم آلیاژی به صورت خرید سهام از موارد قابل توجه بود.همچنین شرکت مواد معدنی آریا ورنا برای تولید کربنات کلسیم و پودر کربنات کلسیم سرمایه گذاری مشترکی با یک شرکت کانادایی اجرا کرد.

احداث آزادراه کنارگذر جنوبی تهران 2 سال پس از تردد خودرو‌ها‌

نوشته شده توسط مدیر سایت. ارسال در اقتصادی

فرمانده قرارگاه خاتم‌الأنبیاء گفت: پروژه آزادراه کنارگذر جنوبی تهران دو سال پس از بهره‌برداری، کل هزینه خود را از طریق صرفه‌جویی در سوخت و رعایت مسائل زیست‌محیطی مستهلک می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رو‌ابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الأنبیاء، سردار عبادالله عبداللهی در بازدید از ‌پروژه آزادراه کنارگذر جنوبی تهران، بیان کرد: ‌این پروژه یکی از بزرگترین آزادراه‌های کشور با حجم بالای عملیات از بُعد خاکبرداری، خاکریزی و آسفالت است که حدود 400 دستگاه پل آب‌رو و پل بزرگ دارد.

سردار‌ عبداللهی افزود: حدود 1000 دستگاه ماشین‌آلات عمرانی و 3000 نفر نیروی انسانی در این پروژه مشغول هستند و دو سال پس از بهره‌برداری، کل هزینه خود را از طریق صرفه‌جویی در سوخت و رعایت مسائل زیست‌محیطی مستهلک می‌کند.

وی گفت: با توجه به این که در سال اول بهره‌برداری از این پروژه، بالغ بر 35 تا 40 هزار خودرو از این مسیر تردد خواهد کرد فرصتی برای تنفس شهر تهران و کاهش آلودگی هوای پایتخت خواهد بود.

بنابراین گزارش سالانه به طور میانگین 520 میلیون خودرو در مسیرهای منتهی به پایتخت تردد می‌کنند و 20 درصد حجم تردد در کشور در استان تهران انجام می‌شود که این امر علاوه بر ایجاد معضل ترافیک، افزایش میزان سوخت و بالا بردن زمان سفر، مشکلات زیست‌محیطی فراوانی را برای این کلانشهر رقم می‌زند.

از نظر کارشناسان یکی از راه‌حل‌های گذر از این مشکلات، طراحی آزادراه کنارگذر جنوبی تهران بود که می‌توانست حجم تردد بسیاری از خودروهای ورودی به تهران را کاهش دهد.

با واگذاری آزادراه کنارگذر جنوبی تهران به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، کلنگ احداث آن اواخر فصل بهار سال 95 به زمین زده شد و مقرر شد این پروژه در مدت زمان حدود چهار سال به اجرا برسد.

این آزادراه به عنوان یکی از حلقه‌های مفقود کریدور (دالان) ترانزیتی شرق به غرب از منطقه آبیک در حاشیه آزادراه کرج - قزوین شروع شده و به آزادراه قم - گرمسار در منطقه چرم‌شهر ‌متصل می‌شود.

آزادراه کنارگذر جنوبی تهران 158 کیلومتر طول دارد که در چهار جبهه کاری فعال است که سهم دولت در سرمایه‌گذاری این پروژه 30 درصد و سهم قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) 70 درصد است.

قطعه یک این آزادراه از آبیک تا جاده ماهدشت- اشتهارد دارای طول 39 کیلومتر، قطعه دوم از جاده ماهدشت- اشتهارد تا اتوبان ساوه به طول51 کیلومتر، قطعه سوم از اتوبان ساوه تا اتوبان تهران-قم به طول 30 کیلومتر و قطعه چهارم پروژه از اتوبان تهران-قم تا اتوبان قم-گرمسار38 کیلومتر طول دارد.

در حال حاضر قطعه چهارم این پروژه حدود 60 درصد و قطعه سوم آن حدود 30 درصد و کل پروژه در حدود 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

این آزادراه چندین تقاطع غیرهمسطح دارد و آزادراه‌های کرج-قزوین، ساوه-تهران، قم-تهران، قم-گرمسار و مسیر ماهدشت-اشتهارد محور قدیم ساوه-تهران و سه خط‌ راه‌آهن را قطع می‌کند.

کاهش ترافیک آزادراه قزوین-کرج و کرج-تهران، کاهش استهلاک ناوگان حمل‌ونقل، کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی، کوتاه‌تر شدن زمان سفر، کاهش مصرف سوخت و کم شدن سوانح رانندگی از جمله مزیت‌های این طرح ملی است.

‌قرارگاه خاتم‌الأنبیا تاکنون 2625 کیلومتر آزادراه، بزرگراه و راه اصلی احداث کرده است که از این مقدار حدود 1242 کیلومتر خاتمه‌یافته و 1383 کیلومتر در دست اجرا است؛ ‌از مهم‌ترین پروژه‌های این حوزه می‌توان به آزادراه حرم‌تاحرم، آزادراه اراک-خرم‌آباد و آزادراه کنارگذر جنوبی تهران، احداث آزادراه تهران-ساوه به طول 123 کیلومتر و احداث آزادراه اهواز-بندر امام خمینی (ره) اشاره کرد.

برگزاری انتخابات الکترونیکی شوراها در ۱۵۰ شهرستان

نوشته شده توسط مدیر سایت. ارسال در اقتصادی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، همایش دبیران اجرایی، بازرسان و مسئولان کمیته‌های حقوقی هیأت‌های نظارت سراسر کشور صبح امروز(جمعه، 18 فروردین ماه) با حضور اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها و دبیران اجرایی، بازرسان و مسئولان کمیته‌های حقوقی هیأت‌های نظارت سراسر کشور در تهران برگزار شد.

محمودی شاه‌نشین: هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا مرجعی شبه قضایی برای رسیدگی به شکایات داوطلبان

محمد محمودی شاه‌نشین به عنوان رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در این همایش با بیان اینکه انتظار ما از نتایج انتخابات یک نتایج فراملی است، گفت: انتخابات در کشور ما به عنوان انتخاب یک سری افراد و اشخاص نیست بلکه صحنه و معیار آزمایش مردم در میزان همراهی با نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران و فارغ از دیدگاه‌ ها و سلایق سیاسی آنهاست.

نماینده مردم شهریار، شهرقدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی در ادامه به فرمایشات مقام معظم رهبری نسبت به حضور گسترده و حداکثری و برگزاری انتخاباتی با شکوه، اشاره و عنوان کرد: این وظیفه ماست که فضا و بستر را به گونه ای آماده کنیم که مردم با شوق و اطمینان پای صندوق ‌های رای حاضر شده و مهر تأییدی بر نظام جمهوری اسلامی ایران بزنند.

وی در ادامه با بیان اینکه میزان حضور مردم پای صندوق‌های رأی در واقع میزان علاقه آنان به نظام جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد، اظهار داشت: وظیفه تک تک ماست که فارغ از اینکه چه افرادی انتخاب خواهند شد، به اصل انتخابات بپردازیم و در همین راستا عملکردها و شرایط کشور باید به گونه ‌ای باشد که مردم احساس کنند ما امین رأی آنها به عنوان مجری انتخابات هستیم.

محمد محمودی شاه نشین
محمودی شاه نشین با یادآوری این مطلب که نظارت بر انتخابات شوراها طبق قانون به مجلس شورای اسلامی واگذار شد، تصریح کرد: مجلس با انتخاب هیأت‌ های مرکزی، به این وظیفه خود عمل کرده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس دهم نظارت کیفی در روند انتخابات را از وظایف اولیه هیأت های برگزاری دانست و گفت: قانون صراحت دارد که باید بر روند انتخابات نظارت کیفی داشته باشیم لذا هیأت نظارت بر انتخابات شوراها باید مسیر و راهی را که وزارت کشور به عنوان مجری انتخابات تبیین می‌کند، طی کند.

وی در ادامه تجدید نظر در صلاحیت افراد را از وظایف هیأت‌های استانی و شهرستانی عنوان کرد و افزود: لازم است مسیر تأیید یا رد صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها مورد بررسی قرار گیرد که اگر بی‌دقتی و کم‌توجهی در این زمینه صورت گرفته و به شکل غیرمنطقی مانع ورود کسی به عرصه انتخابات شویم، این مسئله هم مشکل شرعی دارد و هم در مسیر انتخابات کشور مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند لذا ما به عنوان یک مرجع تجدید نظر وظایف سنگینی بر عهده داریم که باید به آنها توجه کنیم.

رئیس هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در پایان خاطرنشان کرد: ما به عنوان یک مرجع شبه‌قضایی شکایات داوطلبان را با دقت و فارغ از ذهنیت‌ها و دیدگاه‌‌هایمان مورد بررسی قرار می دهیم و باید جدای از سلایق سیاسی‌ خود کمک کنیم افرادی مدیریت شهری را بر عهده گیرند که تنها دغدغه آنان خدمت به مردم باشد، ضمن اینکه کار سیاسی در کشور را باید نمایندگان مجلس، احزاب و مردم انجام دهند و شوراهای شهر یا روستاها باید صرفا مسیر خدمت به مردم را طی کنند.

اسداللهی: ضرورت جلوگیری از ورود افراد وابسته سیاسی به شوراهای اسلامی شهر و روستا

در ادامه این همایش، غلامرضا اسدالهی جانشین معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی نیز انتخابات را جزء افتخارات جمهوری اسلامی دانست و گفت: اصل 154 قانون اساسی حاکمیت مطلق را از آن خدا دانسته اما طی آن جایگاه بشری را بسیار محکم بیان کرده و خداوند هم انسان را مسئول سرنوشت خود دانسته است.

جانشین معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی انتخابات را یکی از مصادیق بارز اجتماعی مسئول بودن در سرنوشت انسانها از بعد اجتماعی دانست و ادامه داد: برگزاری انتخابات سالم افتخاری برای نظام ماست که در این راستا مجلس به عنوان نهادی با جایگاه مردمی بالا، مهم ترین و بالاترین ملجاء تبلور نظارتی را در کشور دارد.

غلامرضا اسداللهی
اسداللهی با تاکید بر عمل کردن به مرّ قانون طبق فرمایشات مقام معظم رهبری بیان کرد: باید در قانون انتخابات بندی اضافه شود که کسانی که وابستگی آشکار سیاسی دارند نتوانند برای شوراهای اسلامی شهر و روستا کاندیدا شوند.

جانشین معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی بر همین اساس در پایان تصریح کرد: فردی که در روستا برای حضور در شورا ثبت نام می‌کند و هیچ چشم داشتی هم به مسائل مختلف از جمله مالی ندارد با امید بر اینکه بتواند کاری انجام دهد وارد عرصه می شود اما تعداد کاندیدا ها در برخی نقاط به حد نصاب نمی‌رسد لذا باید در این زمینه از سوی هیات نظارت برنامه ریزی صورت گرفته و بررسی صلاحیت ها نیز با دقت صورت گیرد.

کولیوند: برگزاری الکترونیکی انتخابات شوراها در شهرهایی که اعضای شوراهای آن بین 7 تا 9 نفر هستند

در ادامه این همایش محمدجواد کولیوند به عنوان رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه ما توانستیم در این دوره از انتخابات از فضای رأی‌گیری دستی خارج شده و به سمت رأی‌گیری الکترونیکی پیش برویم، گفت: بخش IT مجلس با همکاری مجموعه IT وزارت کشور کار را پیش بردند و مجموعه تأییدیه‌های لازم در این زمینه گرفته شد.

نماینده مردم کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: امروز در این همایش همه ما در یک رأی‌گیری آزمایشی با استفاده از این صندوق‌های الکترونیکی شرکت خواهیم کرد تا حالت آموزشی برای همه داشته باشد.

محمدجواد کولیوند
رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس در پایان خاطرنشان کرد: قرار است در شهرهایی که تعداد اعضای شوراهای آنها بین 7 تا 9 نفر هستند، رأی‌گیری به صورت الکترونیکی برگزار شود.

میرزایی نیکو: برگزاری انتخابات الکترونیکی شوراها در 150 شهر به‌استثنای 4 استان

قاسم میرزایی نیکو نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه در مجموع 150 شهر کشور که عمدتاً شامل اکثر استان‌ها به جز 4 استان می‌شود برای برگزاری انتخابات الکترونیکی شوراها آمادگی دارند، گفت: انتخابات در استان های هرمزگان، قم، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی در این دوره به صورت الکترونیکی برگزار نخواهد شد و همچون گذشته به صورت دستی است.

قاسم میرزایی نیکو
نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تمام مسائل در رابطه با امنیت این صندوق‌ها مدنظر قرار گرفته و رعایت شده است و پذیرش رأی دهندگان نیز به صورت الکترونیکی خواهد بود ضمن اینکه از آنجایی که هنوز شورای نگهبان برگزاری الکترونیکی انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته، صرفا انتخابات شوراها در 150 شهر به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

پارسایی: کمیته بازرسی انتخابات شوراها در استان‌ها تشکیل‌ شده‌است/ 5هزار بازرس آماده خدمت

بهرام پارسایی دیگر عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا، ضمن تأکید بر برگزاری انتخابات سالم، پرشور و قانونمند گفت: انتخابات باید دارای حداقل اشکالات و ایرادات باشد که بر همین اساس کمیته بازرسی تشکیل دادیم که در هر استان 3 نفر عضو کمیته مرکزی و ترجیحا نماینده مجلس است.

بهرام پارسایی
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس افزود: در هر بخش و شهرستان نیز به صورت جداگانه 3 نفر بازرس وجود دارد که تعداد آنها در کل کشور به 5 هزار نفر می رسد که این بازرسان در جلسات تعیین صلاحیت کاندیداها بدون حق رأی حضور دارند.

این عضو هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در پایان خاطرنشان ساخت: تصمیمات هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها قطعی و لازم‌الاجرا بوده و این هیأت در مواردی که احساس نیاز کند قطعاً ورود خواهد کرد.

به گزارش خانه ملت، در ادامه ای همایش، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و مسئولان هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات به سوالات دبیران و بازرسان هیأت های نظارت استانی پاسخ دادند. همچنین کارگروه های کمیته های حقوقی هیأت نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا برگزار شد. در پایان این مراسم نیز از دستگاه های الکترونیکی رأی گیری انتخابات شوراها رونمایی به عمل آمد./

افزایش ۱۰درصدی تولیدات داخلی در سال ۹۵

نوشته شده توسط مدیر سایت. ارسال در اقتصادی

گروه اقتصادی: مشهد با استقرار بیشترین کارخانه گوی سبقت را از تبریز، اصفهان، ساوه، شهر صنعتی پاوه، اشتهارد کرج و سیمین دشت ربود و رکوددار بیشترین تعداد کارخانه در خاک خود شد. آمار واقعی تعداد افراد شاغل در عرصه لوازم خانگی را به علت ارائه نشدن از سوی فعالان نمی‌توان گفت اما پرواضح است صنعت لوازم خانگی با توجه به تعداد کارخانه‌ها و فروشگاه‌های عرضه این محصولات سهم بسزایی در اشتغالزایی برای کشور به‌همراه داشته است.
به گزارش بولتن نیوز،صنعت لوازم خانگی کشور نشان داده در حوزه تولیدات ظرفیت بالایی از حجم تقاضای بازار دارد. برای مثال در زمینه تلویزیون سالانه ماهی 5/1میلیون، یخچال و یخچال فریز 300/1 هزار مصرف، اجاق گاز 2میلیون مصرف داریم، لازم به ذکر است کشور ظرفیت تولید بیش از تقاضا دارد.

کیفیت بالای تولیدات ما سبب شده جزو بهترین‌ها در جهان باشیم برای نمونه در زمینه تولید تلویزیون، چهار کارخانه در سطح جهان ماژول ساخته می‌شود و ما با وارد کردن ماژول برندهای سامسونگ، ال‌جی، سونی و... تلویزیون را در کشور با کیفیت بی‌نظیر تولید می‌کنیم. در حال حاضر ۷تا۸ کارخانه مشغول به فعالیت در زمینه تلویزیون‌سازی هستند.

با توجه به اینکه عرضه ما بیش از تقاضاست کلمه رکود نقل محافل بازاریان شده که من اعتقادی به اینکه رکود وجود دارد ندارم. کیفیت بالای تولیدات داخلی سبب شده محصولات وارداتی با ارائه محصول با کیفیت به رقابت با ما بپردازند که این حرکت باعث شیرین شدن کام مردم شده است.

در سال 95 با افزایش 10درصدی تولیدات با کیفیت و درجه یک قابل رقابت با کالای ترک رو به رو شده‌ایم. شایان ذکر است از این حجم تولید، صادرات چندانی نداشتیم. علت آن هم باز شدن پای کالای با کیفیت ایرانی به منازل هموطن‌های‌مان است. در این میان صحبت‌هایی درباره عدم رضایت مردم به گوش می‌رسد که از نظر من با توجه به میزان فروش کالای داخلی، این گفته‌ها همخوانی ندارد.

در حال حاضر کالای ایرانی از نظر ظاهر، کیفیت و خدمات در شرایط خوبی است و تنها موضوع مطرح شده بالابودن قیمت کالاست. امیدواریم روزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تعیین کارگروه 8 نفره متشکل از ۴ نفر موافق تولیدات صددرصد داخلی و ۴ نفر موافق واردات، بحث مربوط به بالا بودن قیمت کالا را بررسی کند تا برای مردم علت این امر مشخص شود. آنچه پرواضح است اینکه برج ما نسبت به خرج ما بالاست.

از اتفاقات خوش برای کشور به برجام می‌توان اشاره کرد. قبل از برجام ایران محلی برای ورود کالاهای بی‌کیفیت بود. خوشبختانه با برجام پای دانش روز، تکنولوژی و کالای با کیفیت به کشور باز شد. ضمن اینکه در حال حاضر کالای خارجی به صورت مستقیم به ایران وارد می‌شود و پای دلال‌ها و واسطه‌ها حذف شده است.

از دستاوردهای برجام به وارد مذاکره شدن تولید‌کنندگان بزرگ خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور اشاره می‌کنم و با این اتفاق تولیداتی با همان برند خارجی اما ساخت ایران خواهیم داشت که به صادرات نیز می‌رسیم. رهاورد این اتفاق رونق اشتغال در کشور خواهد بود.

حادثه غمبار پلاسکو تا مدت‌ها از خاطرها پاک نخواهد شد. با ابراز همدردی با حادثه‌دیدگان پلاسکو متاسفانه کارگر و کارفرما هردو جزو متضرر شدگان این اتفاق ناگوار بودند و امیدواریم تمامی قول‌هایی که برای کمک به این اقشار داده‌اند در سال ۹۶ عملیاتی شود. موضوع بیمه کارگران و واحدهای صنفی به دغدغه اصلی مسئولین بدل شده است. در این راستا کارگروهی در اتاق اصناف برای رسیدگی به موضوعات بیمه و .. تعیین شده است

برای جلوگیری از بروز حوادثی از این دست ما نیز در اتحادیه لوازم خانگی طی بخشنامه‌ای صنف لوازم خانگی را ملزم به انجام اقدامات جدی برای بیمه آتش‌سوزی و بیمه همه افراد شاغل کرده‌ایم. در همین رابطه نفس بیمه خوب است اما قوانین بیمه‌ای باعث شده عده‌ای رغبت برای این کار نداشته باشند. بنابراین بیمه با برطرف کردن قوانین دست و پاگیر در اضافه کردن یا خارج کردن لیست بیمه، امکاناتی برای ترغیب کارفرما فراهم کند تا درصورت بروز اتفاقاتی از این دست مشکلات به حداقل برسد. درپایان خاطرنشان می‌شوم دولت در حادثه پلاسکو عملکرد مناسبی داشته و امیدواریم تمام قول‌های مسئولان عملیاتی شود

تداوم مشکلات یاهو با کاهش درآمد

نوشته شده توسط مدیر سایت. ارسال در اقتصادی

مدیران یاهو روز گذشته از وخیم تر شدن اوضاع این شرکت در سه ماهه اول سال 2016 خبر دادند. کارشناسان معتقدند اعلام این خبر فشار بر یاهو برای فروش واحد عملیات اینترنتی این شرکت را افزایش خواهد داد.

درباره ی سایت اشتهارد

logo

سايت اطلاع رسانی اشتهارد  www.eshtehard.net  باهدف ايجاد بستر مناسب جهت درج اخبار واطلاعات مورد نياز مخاطبان خود در سال 1385 تاسيس گرديد

اين سايت جهت غني نمودن اطلاعات بازديد کنندگان خود بخشهای گالری تصاویر | انجمن های اشتهارد | اخبار | دریافت فایل | نظر سنجی | مقالات | لينکهاي وب | نقشه گوگل | بازي | که درزمينه هاي مختلف جمع آوري و تدوين شده است را بصورت رايگان در  اختيارتمام بازديد کنندگان قرار مي دهد. logo-samandehi