حوادث

آژیر قرمز هوا در کلانشهرها بلند شد

نوشته شده توسط مدیر سایت. ارسال در حوادث

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز روز یکشنبه در همین ارتباط گفت که وضع کیفی هوای شهرستان کرج در حالت هشدار و محدوده قرمز قرار گرفته است.

فردین حکیمی افزود: بر اساس آخرین اعلام ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در عصر دیروز، شاخص بر خط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در شهرستان کرج بر روی عدد ۱۷۸ قرار گرفته است که نشان از ناسالم بودن هوا برای تمام گروه‌ها دارد.

آژیر قرمز هوا در کلانشهرها بلند شد

وی اظهار داشت: همچنین وضع کیفی هوا در دیگر شهرستان‌ها برای گروه‌های حساس ناسالم بوده و در محدوده نارنجی قرار دارد به طوریکه شاخص آلودگی در شهرستان‌های فردیس، ساوجبلاغ و نظرآباد به ترتیب ۱۳۰، ۱۲۷ و ۱۰۶ است.

آلودگی هوا تداوم دارد

در همدان هم وضعیت کیفی هوای این کلان‌شهر صبح یکشنبه یکم دی ماه در وضعیت نارنجی بود و به تدریج تا عصر دیروز در وضعیت قرمز قرار گرفت و برای عموم ناسالم اعلام شد.

دیروز هنگامی که سنسور‌های تنها ایستگاه کیفیت سنجی شاخص هوای همدان برای AQI عدد ۱۶۶ را نشان داد، موجب شد مسئولان بدون درنگ کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوای همدان را تشکیل دهند تا راهکاری برای کاهش این آلودگی پیدا کنند.

عادل عربی معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست همدان در کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوای همدان گفت: به دلیل سرمای زیاد همدان تداوم آلودگی را تا چند روز آینده در سطح شهر مشاهده خواهیم کرد.

ارومیه هم بی هوا شد

سعید موسوی معاون پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی هم گفته بر اساس اطلاعات پایشی موجود و شاخص «AQI» کیفیت هوا در شهرستان ارومیه برای گروه‌های حساس ناسالم شده است.

هوای ارومیه از نظر شاخص‌های منواکسیدکربن، ازن، دی اکسیدنیتروژن، دی اکسیدگوگرد پاک و از نظر ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون سالم و از نظر ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون ناسالم برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، سالمندان، زنان باردار و کودکان) است.

شاخص کیفی هوا در ارومیه روز یکشنبه ساعت ۶ صبح به ۱۳۴ رسید و شاخص کیفی هوای بوکان نیز ۱۱۰ بود که ظهر دیروز شاخص ارومیه ۱۰۲ و بوکان ۶۴ است.

هوای تبریز برای سومین روز متوالی آلوده ماند

میرمحسن حسینی قمی معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست آذربایجان‌شرقی اعلام کرد که هوای کلانشهر تبریز دیروز یکشنبه برای سومین روز متوالی در وضعیت هشدار و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفته است.

به گفته وی بر اساس آخرین آمار استخراجی از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در تبریز، شاخص آلودگی هوا نسبت به ذرات معلق ۲.۵ میکرون ۱۱۴ پی. اس. آی و به حالت هشدار برای گروه‌های حساس رسیده است.

وی تاکید کرد: طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی، امکان سکون هوا تا روز چهارشنبه وجود دارد، از این رو شهروندان مسائل توصیه شده را به طور جدی‌تر مورد توجه قرار دهند.

هوا پس است

رییس گروه پایش آلودگی هوا و صدا محیط سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به این که هوای شهر‌های اهواز با شاخص ۱۵۹ در شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها قرار دارد، گفته است، هوای شهر‌های خرم‌آباد با شاخص ۱۰۱، کرمان ۱۰۴، شیراز ۱۰۸، اراک ۱۱۲، تهران ۱۳۸ و اصفهان ۱۴۷ ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شهرام سپهرنیا افزوده است که هوای شهر‌های اردبیل با شاخص ۱۶، بیرجند ۱۸، بجنورد ۱۹، زابل ۲۰، رشت ۲۶، یاسوج ۳۵ و شهرکرد ۴۹ در شرایط پاک قرار دارند.

البته به گفته او هوای شهر‌های زنجان با شاخص ۵۲، ایلام ۶۰، سنندج ۶۰، یزد ۶۳، قم ۶۴، بندرعباس ۶۸، کرمانشاه ۶۸، گناوه ۷۷، اشتهارد ۷۹، قزوین ۸۱ و مشهد ۱۰۰ فعلا در حد قابل قبول قرار دارند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

حال که شرایط نا مساعد بر کیفیت هوای اغلب شهر‌های بزرگ حاکم شده است، شهروندان منتظر تصمیمات کمیته‌های اضطرار هستند.

تصاویر و نشانه‌هایی که می‌گوید زلزله تهران جدی‌ است

نوشته شده توسط مدیر سایت. ارسال در حوادث

زمین‌لرزه‌های مخرب تاریخی در ناحیه شهر ری در زمان 4 سده پیش از میلاد مسیح و همچنین زلزله های تاریخی 743، 855، 958 شهری ری و از سوی دیگر رخداد زلزله‌های مهم 1177 و 1962 میلادی بوئین‌زهرا در جنوب دشت قزوین در غرب تهران که برآورد می‌شود همگی بزرگایی بیش از 7 داشته‌اند، نمایانگر احتمال رخداد زلزله‌های مخرب در ناحیه شهری یا در نزدیکی گستره شهر تهران است.

این در حالی است که گسل شمال تهران (شکل‌های 1 تا 3) با جابه‌جا کردن نهشته‌های کواترنر در ناحیه شمالی تهران همراه بوده است و آخرین بررسی‌های دیرینه لرزه‌شناسی گویای لرزه زا بودن آن حتی در مدت زمان عهد حاضر -هولوسن- بوده است. جمعیت تهران نیز در 50 سال اخیر به بیش از 10 برابر افزایش پیدا کرده به نحوی که امروزه جمعیت تهران بزرگ در حدود 13 میلیون نفر برآورد می‌شود.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، از آنجا که گسل شمال تهران از ناحیه شهری کل مناطق شمالی شهرتهران و در ادامه از پهنه مسکونی جنوب شهر کرج عبور می‌کند و هم اکنون بخش‌هایی از منازل مسکونی بر رو یا در فرادیواره این گسل ساخته شده و یا در مناطق 1، 2، 3، 4، 5، 21 و 22 شهرداری تهران در حال ساخت می‌باشد، همچنین نزدیکی گسل مشاء به ناحیه شمال و شمال‌شرقی تهران و عبور آن از حدود 36 کیلومتری شمال‌شرق این شهر در تلاقی با گسل شمال تهران در محل روستای کلان و در نهایت وجود گسل‌های ایوانکی، شمال و جنوب ری و کهریزک و خط‌واره‌های مهم ساختاری در ناحیه جنوب و جنوب غربی تهران، مشخص می‌کند که پهنه شهری کنونی در معرض گسیختگی مستقیم گسلش زمین‌لرزه‌ای واقع بوده و یا در نزدیکی پهنه‌های لرزه زا قرار دارند. از سوی دیگر ساخت و ساز در حریم گسل‌های فعال در محدوده شهری کرج بزرگ، مارلیک، ماهدشت نیز در حال انجام است.

موقعیت تهران از دید چشمه‌های لرزه‌زا

1) از نظر موقعیت، نمی‌توان کلان‌شهر تهران از محل گسل‌های لرزه‌زا دور کرد. از گسله شمال تهران با طول تقریبی 100 کیلومتر، گسلی فعال است که متوسط دوره بازگشت زلزله‌های روی این گسل حدود 3500 سال است. چنان‌که نابودی تمدن قیطریه در 1000 تا 1200 سال قبل از میلاد (بر اساس حفاری های باستان‌شناختی دهه 40 در محدوده پارک قیطریه) به رخداد زمین‌لرزه مربوط باشد، به باور نگارنده چه بسا بتوان رخداد زلزله مزبور را در اثر فعال شدن گسل شمال تهران در 3200 سال قبل دانست . ممکن است زلزله‌ 1177(شرق بویین‌زهرا-اشتهارد) ناشی از فعالیت این سامانه گسلی بوده باشد. دیرینه لرزه‌شناسی روی این گسله -در منطقه ورداورد در نزدیکی کرج- نشان می‌دهد که زمین‌لرزه باستانی در حدود 3000 سال قبل در اثر جنیایی این گسل رخ داده است. با توجه به روابط تجربی موجود و لحاظ کردن طول آن، گسل شمال تهران توان ایجاد زمین‌لرزه‌های با بزرگای بیش از 7 را دارد. بر اساس شواهد ریخت‌زمین‌ساختی از وقوع زمین لغزش‌های بزرگ (در شمال و شمال‌غرب تهران) روی این گسله می‌توان رخداد زمین‌لرزه‌های گذشته -و در نتیجه توان لرزه‌زایی- با بزرگای 7.5 را نیز برای آن لحاظ نمود.

2) گسله مشاء با طولی بیش از 180 کیلومتر از ناحیه شمال شرقی تهران و شمال کوههای توچال می‌گذرد و در غرب به گسل طالقان می‌پیوندد. وجود محل تلاقی دو گسل مشاء و شمال تهران در روستای کلان در شمال شرق سد لتیان از نکات بسیار مهم در تعیین محدود با خطر بالا از دید لرزه زمین‌ساختی است. به نظر می‌رسد که زمین‌لرزه 1830 دماوند، شمیرانات -که درپایان زمان حکومت فتحعلی‌شاه قاجاررخ داد- آخرین رخداد لرزه با بزرگای بیش از 7 مرتبط با این گسل باشد. نزدیک‌ترین فاصله این گسل با شمال‌شرق تهران، محل روستای کلان است (در حدود 35 کیلومتری تهران‌پارس) که در همین محل تلاقی گسل مشا با گسل شمال تهران هم رخ می‌دهد، و به واسطه همین تلاقی یک پتانسیل خطر مهم برای شمال تهران محسوب می‌شود.

3) پهنه گسله ایوانکی/گسل ری در جنوب، جنوب‌شرق شهر تهران واقع شده است. سه شاخه گسلی شمال ری، جنوب ری و کهریزک با فواصل اندکی از یکدیگر قرار گرفته است. مطالعات مختلف بیانگر دوره بازگشت حدود 3000 سال برای این گسله و توانایی ایجاد زلزله‌ای با بزرگای حداکثر 7.5 است. محتمل است که زلزله 855 میلادی در اثر فعال شدن پهنه گسله ایوانکی رخ داده باشد.

4) گسل پیشوا در کنار شهر پیشوای ورامین قرارگرفته است. این شهر و کل محدوده ورامین و ری در زلزله سال 785 ه.ق. (1384 میلادی) در زمان خلافت واثق دوم عباسی و هم‌زمان با حمله تیمور لنگ، در اثر فعال شدن گسل پیشوا ویران شد.

ویژگی‌های گسل فعال

در بررسی‌های نو زمین‌ساختی برای محدودیت در استفاده از واژه‌های جنبا یا فعال برای عناصرساختاری، نشانه‌ها و مشاهدات چندی بایستی مورد ملاک قرار گیرد. گسل‌هایی که دارای یک یا چند ویژگی زیر باشند، گسل‌های جنبا یا گسل‌های توانمند به حساب می‌آیند:

1. گسلش سطحی در رسوبات کواترنر پسین وجود داشته و یا نشانه‌هایی مبنی برحرکت آنها برای یک‌بار در طی 35 هزار سال پیش و یا حداقل دوبار در طی 500 هزار سال اخیر در دست است.

2. کانون‌یابی زمین‌لرزه های بزرگ با خطای کم در سده بیستم در نقطه‌ای از درازای گسل‌های راستالغز، فرادیواره، گسله‌های فشاری و یا کششی

3. رویداد زمین‌لرزه‌های تاریخی و مهم (پیش از سده بیستم) در بخشی از درازای گسل.

4. مشاهده دیواره گسل‌های جنبا در روی زمین که براثر فرسایش از میان نرفته باشد. در واقع اختلاف سطح ایجاد شده ناشی از حرکت گسله در اثر فرسایش محو نشده باشد.

5. رویداد خردلرزه‌ای زیاد، هم‌بستر با سطح گسل که به وسیله شبکه کامل و بسته لرزه‌نگاری محلی با خطای کم رومرکز و کانون ژرفی و زمان‌گیری یکنواخت برداشت می‌شود. در واقع نقطه‌ای از گسله منطبق با کانون سطحی زمین‌لرزه ثبت شده و مهمی باشد که کانون آن با خطای کمی محاسبه شده است.

6. همبستگی زمین ساختی یک گسل با گسل شناخته شده جنبا که به سبب جنبش آن در گسل مجاور نیز جنبش روی دهد.

7. آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده در سال 1981، گسلی را که در 10 هزار سال اخیر حداقل یک فعالیت داشته باشد فعال در نظر می‌گیرد، در صورتی که کمیسیون استاندارد ایالات متحده در سال 1982 گسل فعال را با یک حرکت تا 35 هزار سال قبل و یا حداقل دو جنبش یا بیشتر در 500 هزار سال پیش معرفی می‌کند.

8. در امتداد گسله لرزش‌های خفیف ولی فراوان که رویداد آنها تنها از طریق لرزه‌نگاری در محل شناسایی می‌شود، رخ دهد.

بنابراین، هرچند تاکنون تعریف فراگیری برای شناخت گسل‌های فعال ارائه نگردیده، ولی از دیدگاه مهندسی، گسلی جنبا در نظر گرفته می‌شود که در بازه زمانی هولوسن (10 هزار سال قبل) جابه‌جایی داشته و در یکصد سال آینده نیز استعداد و پتانسیل فعالیت داشته باشد. بر اساس این تعریف‌ها گسل شمال تهران و هم‌چنین گسل ایوانکی، گسل پیشوا، گسل کهریزک، و گسل مشا از گسل‌های مشخصا فعال در پیرامون تهران هستند.

انتظار می‌رود چنین گسل‌هایی در آینده نیز دچار جابه‌جاشدگی نسبی شده و در هرگونه سازه‌ای که بر روی آنها قرار گیرد، برش ایجاد نماید. در نتیجه شناخت دقیق و کامل گسل‌ها، به ویژه گسل‌های کواترنری، گام نخست در راه بررسی لرزه زمین ساخت، خطر زمین لرزه و گسلش در هر منطقه می‌باشد. ارزیابی ریسک لرزه‌ای مستلزم یک دانش کامل از گسل‌های لرزه‌زا، در گستره مورد بررسی است.

انتخاب محل دیگری برای پایتخت ایران، برای مناسب‌سازی شهر تهران به عنوان یک سکونت‌گاه شهری مدرن

یکی از راه‌های مناسب‌سازی شهر تهران برای مناسب‌سازی شهر به عنوان شهری با ریسک کمتر زلزله، انتخاب محل و ساخت پایتخت جدیدی برای ایران است. ملاحظات گوناگون جاهای گوناگونی از ایران کمتر از خطرهای طبیعی نظیر زلزله و سیل هستند و منابع طبیعی قابل استفاده صحیح بیشتر در دسترس است -به ویژه در پهنه نوار سنندج- سیرجان (مثلا ناحیه‌ای در نزدیکی گلپایگان یا ملایر) می‌توان ناحیه‌ای را که از نظر دسترسی، آب و هوا، آب زیرزمینی، امنیت و آسایش برای نسل‌های بعدی مناسب باشد انتخاب نمود. این شهر جدید باید مرکز اداری و حکومتی و هم‌چنین مرکز علم و فناوری‌های پیشرفته و شایسته مرکزیت برای غرب آسیا در آینده باشد. با ایجاد این پایتخت جدید کاهش جمعیت و سپس ایجاد ثبات در جمعیت کلان‌شهر تهران به عنوان یک راهبرد کاهش ریسک باید مورد توجه قرار گیرد.

ایجاد فضای سبز در منطق با ریسک بالا در جهت کاهش ریسک و توسعه پایدار در آینده

در شهر کنونی تهران ضمن عدم رعایت استانداردهای اولیه زیست محیطی نظیر فضای سبز و پاکی هوا (که در هر دو با توسعه شهر عملاً در جهت کاهش شاخص‌های پیش رفته‌ایم)، با ساخت و ساز بیشتر، ضمن رشد اقتصادی متمرکز در پایتخت، توسعه‌ای به‌شدت ناپایدار رخ داده است. هنگامی که در شمال شهر تهران در محدوده منابع طبیعی حاشیه (سابق) شهر تهران، در سوهانک، دارآباد، نیاوران، دربند، فرح زاد و کن آپارتمان، مجتمع و شهرک ایجاد شده، ضمن اینکه به حریم منابع طبیعی جنوب البرز تجاوز شده است، می‌توان بارزترین جنبه‌های ناپایداری توسعه را مشاهده نمود. (چنین مسائلی امروزه در شمال ولنجک و در نزدیکی تله‌کابین توجال، شمال سعادت‌آباد، سوهانک، مینی‌سیتی، شمال دربند، محله امام‌زاده قاسم، شمال نیاوران، شهرک نفت در شمال پونک و فرحزاد و شهرک جدید ایجاد شده در ناحیه شمال روستای سابق کن در شمال تهران دیده می‌شود.) در تهران آینده باید در جهت توسعه پایدار با کاهش ریسک در منطق یاد شده برای توسعه و تخصیص فضای ساخته شده به فضای سبز و پارک‌ها حرکت شود. این کار در فرانسه و در شهر پاریس با توسعه پشته سبز (La Coullé Verte) برای محل عبور تاسیسات حساس در فضای شهری سال‌هاست که رعایت می‌شود.

بر پایه آمار جمعیت برآورد شده در مناطق بیست و دو گانه شهر تهران در پایان سال 1395 جمعیت شهر تهران 8.9 (هشت میلیون و نهصد هزار نفر) (در شب‌ها) بود. جمعیت ساکن بر روی پهنه گسله در مناطق 1، 2، 3، 4، 6، 21 و 22 در شمال تهران 2.1 (دو میلیون و یکصد هزار نفر) و در مناطق 18 و 19 و 20 در جنوب تهران یک (یک میلیون نفر) است. بنابراین در شمال و جنوب تهران جمعا 3.1 (سه میلیون و یکشصد هزار نفر) روی پهنه‌های گسل‌های فعال زندگی می‌کنند. البته این تنها ریسک مرتبط با زلزله برای شهر تهران نیست و فقط برآوردی از جمعیت ساکن در "پهنه‌های گسله در شمال و جنوب و شهر" را در پایان سال 95 نشان می‌دهد. بدیهی است، موضوع تراکم بالای جمعیت و بافت فرسوده به ویژه در مناطق 12، 14، 15، 16 و 17 تهران (که در آنها در پایان سال 95 برآورد می‌شود جمعا 2.2 دو میلیون و دویست هزار نفر رندگی کنند) خود مسئله‌ای جداگانه است. جنبش شدید در محدوده پهنه گسل و در بافت‌های فرسوده مسئله جمعا 59.9% (حدود 60%) جمعیت تهران را شامل می‌شود. مرور اولیه همین آمار نشان از آسیب‌پذیری بسیار بالای شهر تهران بر پایه آمار جمعیت شب هنگام خود دارد. توجه کنیم که در طی روز حدود 4 تا چهار و نیم میلیون جمعیت برای کار به داخل شهر تهران می‌آیند (حدود 52% اضافه بار جمعیت در طی روز!) و در هر نوع سانحه در طول روز باید این جمعیت اضافه را به عنوان افزایش آسیب‌پذیری شهر تهران در چنین شرایطی در نظر گرفت. جمعیت تهران طی 75 سال گذشته از 550 هزار نفر به 9 میلیون نفر افزایش و شهر در پهنه‌های فعال گسلی گسترش یافته است. به طوری که در حال حاضر با در نظر گرفتن بافت فرسوده و ساخت‌وساز روی پهنه‌های گسلی، حدود 45 درصد جمعیت شهر در محدوده ریسک بالا زندگی می‌کنند. هم‌چنین گسترش حاشیه‌نشینی و کیفیت پایین ساخت و ساز در مناطق حاشیه‌ای مخاطره‌ای قابل توجه برای کلان‌شهرهای کشور محسوب می‌شود.

لرزه‌خیزی اخیر تهران

زمین‌لرزه‌ای با بزرگای 5.2 در غرب استان تهران، در ساعت 23:27 چهارشنبه 29-9-96 متاسفانه موجب 2 نفر کشته و حدود 30 مجروح و هراس و اضطراب حدود یک چهارم جمعیت کشور شد. کانون زلزله در نزدیکی مهم‌ترین پهنه جمعیتی کشور قرار داشت. بلافاصله بعد از رخداد زمین‌لرزه 29 آذر اظها نظرهای مختلفی مبنی بر تبعات رخداد چهارشنبه شب و تلاش برای ارزیابی احتمال یک رخداد بعدی آغاز شد. ارزیابی‌های نگارنده نشان داد که گسل مسبب این خرداد گسل ماهدشت-جنوب کرج است و با سازوکاری امتداد لغز و در ژرفای حدود 15 کیلومتر گسیخته شده است. سازوکار آن مشابه سازوکار گسل شمال تهران (که قطعه گسل مجاور شرقی آن است) و گسل جنوب اشتهارد و گسل ایپک است که به ترتیب در سوی غربی آن قرا دارند بعد از رویداد زمین‌لرزه با بزرگا 5.2 سطح تغییرات تنش در دو سوی شرقی و غری گسل یاد شده بالاتر رفته و افزایش تنش در حد 5 بار (5 اتمسفر) در دو سوی گسل ماهدشت-جنوب کرج بر روی انتهای غربی گسل شمال تهران و انتهای شرقی گسل شمال اشتهارد مشاهده شد.

بنابراین اگر گسل‌های مجاور در وضعیت گسیختگی و آماده به جنبایی باشند، این تغییرات تنش می تواند به القای رخداد زمین‌لرزه مهمی با بزرگای تا حدود حداکثر 7.5 در آنها بیانجامد. رخداد زلزله های متوالی بعد از رویداد های متوسط (با بزرگای 5) را می‌توان در زلزله‌های 16 و 17 اردیبهشت 1309 سلماس، 9 و 10 شهریور 1347 دشت بیاض و فردوس در ایران، 26 مرداد 1378 ایزمیت و 24 آبان 1378 دوزجه ترکیه، 29 شهریور 1378 چی چی تایوان، 14 و 28 مرداد 82 (با بزرگای متوسط) و سپس 5 دیماه 1382 بم، و 26 مرداد 1393 مورموری ایلام و 5 اردبهشت 1394 تپال و مثال‌های متعدد دیگر نشان داد.. لازم به یادآوری است که گسیخته شدن یک گسل فعال که مدتی در سکوت و نبود لرزه‌ای به سر برده است، قبلا نیز تجربه شده، مثلا می‌توان به زلزله 10 اکتبر 1980 الاصنام الچزایر اشاره نمود که تیمی فرانسوی-الجزایری از یک سال قبل بر روی گسل الاصنام مشغول برداشت میدانی با شبکه لرزه‌نگاری بود و حتی یک زمین‌لرزه از این زمین‌لرزه در بازه یک‌ساله یاد شده ثبت نشد تا این‌که در ساعت یک و بیست و پنج دقیقه بعد از ظهر دهم اکتبر 1980 زمین‌لرزه‌ای با بزرگای 7.2 موجب حدود 5000 کشته و 9000 مجروح شد.

در روز 25 دی‌ماه 96 زمین‌لرزه‌ای با بزرگای 4.6 در فیروزکوه و در 20 بهمن 96 در شمال پاکدشت با بزرگای 3.6 رخ داد و هر دو نشان از لرزه‌خیزی شرق استان تهران داشت. در تاریخ 12 فروردین 97 نیز زمین‌لرزه‌ای با بزرگای 4.3 در شمال ایوانکی در جنوب شرق استان تهران و در 13 فروردین زلزله با بزرگای 2.7 در بوئین‌زهرا در غرب تهران رخ داد. در طی روزهای 16 تا 18 فروردین 97 نیز زلزله‌هایی با بزرگای 2 تا 3 در منطقه اشتهارد و جنوب کرج ثبت شده‌اند. این شواهد نشانگر دنباله‌دار بودن مساله لرزه‌خیزی و جدی بودن خطر و ریسک زلزله در تهران است و مشخص است که با دستورالعمل‌های دفعی و ناگهانی و موقت نمی‌توان این برای کاهش ریسک زلزله اقدام جدی در محدوده تهران انجام داد. ولی واقعیت مهم آن است که بر پایه پتانسیل موجود رخداد زمین‌لرزه برنامه‌های منظم برای کاهش ریسک و مدیریت بحران بلافاصله و برای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت عملیاتی گردد.

ثبت ۱۰ زلزله از ساعت ۲۳ تاکنون در تهران

نوشته شده توسط مدیر سایت. ارسال در حوادث

به گزارش خبرنگار ایلنا، زمین لرزه‌ای به بزرگی حدود ۵/۲ ریشتر و در عمق ۷ کیلومتری از سطح زمین، در ساعت ۲۳ و ۲۷ دقیقه استان‌های تهران و البرز، قم، قزوین، مرکزی و گیلان را لرزاند.

۰۳:۰۳آمادگی کامل ارتش برای کمک‌رسانی در زلزله تهران

امیر سرتیپ دوم ستاد شاهین تقی‌خانی اعلام کرد: یگان‌های تهران و محدوده آن برای کمک‌رسانی آماده هستند. همچنین یگان‌های استان‌های معین برای امدادرسانی نیز در آماده‌باش هستند.

سرتیپ دوم تقی‌خانی افزود: بیمارستان‌های ارتش نیز آماده هستند.

۰۲:۵۱هشدار پلیس فتا به شایعه پردازان درباره زلزله

پلیس فتای پایتخت در اطلاعیه ای هشدار داد: در حال حاضر ارایه اطلاعات صحیح از اصول قانونی و اخلاقی منابع خبری فعال در فضای مجازی است. بعضا مشاهده می‌شود برخی کانال‌ها به شایعه‌پردازی و ارائه اطلاعات نادرست می‌پردازند که موجب تشویش افکار شهروندان می‌شود. به این دسته از کانال‌ها هشدار می‌دهیم حساسیت اطلاع‌رسانی به موقع و صحیح را مد نظر داشته باشند و در صورت تخطی برابر قانون رفتار می‌شود.

۰۲:۴۱زلزله را به‌عنوان یک تهدید جدی فراموش نکنیم/ باید کشور را برای جهات مختلف ایمن کنیم

رضا اردکانیان وزیر نیرو در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با اشاره به زلزله شامگاه چهارشنبه تهران گفت: در حال حاضر در محل ستاد وزارت نیرو هستم. ابتدای وقوع زلزله در بخش برق یک پست فوق‌العاده در شمال غرب از مدار خارج شد که بلافاصله مشکل حل شد و خللی پیش نیامد.

وی افزود: در بخش آب و فاضلاب شرایط در تهران و البرز کاملا طبیعی است و بررسی‌های فنی در سد امیرکبیر انجام شده و شرایط عادی است.

وزیر نیرو متذکر شد: این زلزله که با حادثه‌ای همراه نبود برای تیم‌های اجرایی مانور جدی بود. زلزله را یک تهدید جدی فراموش نکنیم و کشور را برای جهات مختلف ایمن کنیم.

۰۲:۳۶؛۱۰ زلزله از ساعت ۲۳ تاکنون در تهران

از ساعت ۲۳ امشب تاکنون ۱۰ زمین لرزه تهران و شهرهای اطراف را لرزانده که به شرح زیر است.

➖ملارد_تهران: ‌ ۵.۲ریشتر

➖ملارد_تهران: ۱.۷ریشتر

➖صفادشت_تهران:۲.۱ریشتر

➖ماهدشت_البرز: ۱.۹ریشتر

➖وحیدیه_تهران: ۱.۵ریشتر

➖ملارد_تهران: ۲.۱ریشتر

➖ملارد_تهران: ۱.۶ریشتر

➖ملارد_تهران: ۱.۸ریشتر

➖وحیدیه_تهران: ۱.۶ریشتر

➖وحیدیه_تهران: ۱.۳ریشتر

تاکنون۱۰ زلزله در تهران رخ داده و هنوز معلوم نیست زلزله ۵.۲ ریشتری پیش لرزه است یا زلزله اصلی.

همه زلزله های تهران جز زلزله ۵.۲ ریشتری زیر ۲.۱ ریشتر و خفیف بوده است.

۰۲:۳۴مردم با خیال راحت شب را سپری کنند/ آماده‌باش کامل تیم‌های پزشکی در سه استان البرز، قم و تهران

پیر حسین کولیوند گفت: پس از زلزله بلافاصله تیم‌های ارزیاب به مناطق مختلف به‌ویژه کانون زلزله اعزام شدند.

او ادامه داد: خوشبختانه گزارشی مبنی بر خسارت و تلفات جانی گزارش نشده است.

سرپرست اورژانس کشور گفت: همان دقایق اولیه زلزله تیم‌های پزشکی در تهران، البرز و قم آماده‌باش کامل هستند.

کولیوند خاطرنشان کرد: دارو و تجهیزات به میزان کافی است و پزشکان در بیمارستان‌ها حضور دارند و هماهنگی هم بین دستگاه‌ها وجود دارد و در ستاد بحران شهر تهران همه مسئولان مربوطه حضور دارند.

او ادامه داد: مردم هوشیار باشند و خونسردی خود را حفظ کنند و اگر کسی نیاز به خدمات فوریت‌های پزشکی داشت بلافاصله با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

کولیوند تاکید کرد: از نظر بهداشت و درمان جای نگرانی نیست و مردم با خیال راحت شب را سپری کنند و در محل امن باشند و حتی‌المقدور کنار پنجره ها قرار نگیرند.

او با بیان اینکه خیابان‌ها در حال حاضر بسته شده، گفت: خواهش می‌کنم از مردم که به گونه‌ای در خیابان‌ها مستقر شوند که حتما مسیرها را برای خودروهای امدادی باز نگه دارند تا در صورت لزوم بتوانیم به موقع امدادرسانی کنیم.

۰۲:۳۱؛١١٠ سوله بحران شهر تهران در آماده‌باش کامل/تانکرهای آب بارگیر شده است

 

مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: به دنبال وقوع زلزله در مرز دو استان البرز و تهران بسیاری از مردم به فضای باز آمده‌اند و در همین راستا خدمات شهری نیز امکانات خود را مستقر کرده است.

 

وی افزود: تمام سرویس‌های بهداشتی عمومی در سطح شهر فعال هستند. تانکرهای آب نیز بارگیر شده و در نقاط مختلف شهر مستقر خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران بیان داشت: ماشین‌های عمرانی خدمات‌شهری با راننده‌ در آماده‌باش کامل هستند.

یزدانی افزود: همچنین تعدادی از پارک‌های ما نیز آماده شده و در فضای پارک‌ها امکان استقرار فراهم است و ما سعی کردیم امکانات اولیه را در فضای عمومی فراهم کنیم.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: تمامی نیروهای خدمات شهری در آماده‌باش هستند. از مردم نیز می‌خواهیم با رعایت نظم در فضای عمومی حاضر شوند.

وی افزود: ١١٠ سوله بحران شهر تهران در آماده‌باش کامل بوده و درهای آن باز است و علاوه بر این 256 مجموعه ورزشی هم بازگشایی شده و در اختیار شهروندان قرارگرفته است.

۰۲:۲۴مردم از دریافت سوخت گالونی خودداری کنند/امیدوارم زلزله‌های بزرگ‌تر ما را امتحان نکند

اسماعیل نجار در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اظهار داشت: تقریبا در حال حاضر اوضاع آرام است و علی رغم اینکه شهروندان در ابتدای وقوع زلزله هیجان‌زده بودند اما الان آرامش نسبی برقرار شده است.

وی افزود: امیدواریم در ادامه مشکلی نداشته باشیم و امیدواریم زلزله‌های بزرگ‌تر ما را امتحان نکند. از همه شهروندان تهرانی و حاشیه استان البرز می‌خواهیم آرامش خود را حفظ کنند و انشالله با بررسی‌های انجام شده مشکل خاصی وجود نداشته باشد.

نجار در ادامه تاکید کرد: مردم از دریافت سوخت به صورت گالونی جدا خودداری کنند. در حال حاضر در پمپ بنزبن‌ها ازدحام جمعیت وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا نقاط مشخص شده امنی برای مردم در تهران وجود دارد؟ گفت: محل یا زمین مشخصی نداریم و مردم می‌توانند در پارک‌ها، حاشیه جاده‌ها و معابرها حضور داشته باشند.

۰۲:۱۹درهای سوله‌های مدیریت بحران و بوستان‌ها به روی مردم باز است

مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به حضور برخی از شهروندان تهرانی در خیابان‌ها و معابر عمومی بعد از وقوع زلزله، درهای سوله‌های مدیریت بحران، بوستان‌ها، مساجد و ورزشگاه‌ها باز است و مردم برای اسکان اضطراری می‌توانند از این مکان‌ها استفاده کنند.

۰۲:۱۷نتایج اطلاعات ایستگاه شتاب‌نگاری زلزله تهران و کرج

فرزانگان با بیان این مطلب که براساس اطلاعات ثبت شده در ایستگاه مردآباد شتاب ۲ دهم ثقل زمین به ثبت رسیده که شتاب بالایی است، اظهار کرد: اطلاعات یک ایستگاه از تهران استخراج شده است. بر اساس این اطلاعات شتاب ثبت شده در تهران ۷ دهم ثقل زمین است که این عدد نشان می‌دهد شتاب در تهران نسبت به شتاب استان البرز کمتر بوده است.

رییس شبکه شتاب نگاری کشور متذکر شد: نمی‌توان به طور قاطع اعلام کرد زلزله روز چهارشنبه با بزرگی ۵.۲ پس لرزه هستند یا پیش لرزه؛ ما پس از ثبت اطلاعات می‌توانیم در این زمینه اظهارنظر کنیم.

۰۲:۰۹مردم روحیه خود را حفظ کنند/ اخبار از منابع رسمی پیگیری شود

سرهنگ مراد مرادی با اشاره به حضور مردم در معابر و پارک‌ها پس از زلزله تهران گفت: مردم روحیه خود را حفظ کنند که موجب آرامش خانواده و تصمیم گیری منطقی می‌گردد.

معاون اجتماعی فاتب گفت: برای کمک در مدیریت ترافیکی شهر به توصیه‌های ترافیکی پلیس توجه کامل شود.

او ادامه داد: به جهت تردد بالای خودروها در شهر، در صورت حادث شدن تصادف جزیی خسارتی با کمال خونسردی خودروها را کنار زده و از ایجاد تنش خودداری شود.

۰۲:۰۵محور چالوس بازگشایی شده است/ ریزش آوار روی خودرو جزئی بوده است

سردار عباسعلی محمدیان گفت: نیروهای پلیس اکنون در سطح معابر شهر مستقر شده و ترافیک اولیه خیابان‌ها، در حال رفع شدن است.

فرمانده انتظامی کرج گفت: در دقایق ابتدایی حادثه، تیم‌های ما به مشکین دشت، کانون زمین لرزه اعزام شدند و خوشبختانه گزارشی در رابطه با وقوع مشکل در این نقطه گزارش نشده است.

او خاطرنشان کرد: خسارت وارده به یک خودرو در جاده چالوس جزئی بوده و اکنون کار بازگشایی مسیر انجام شده است.

۰۲:۰۰ترافیک نیمه سنگین در محور چالوس/ شهروندان از تردد خودداری کنند

پلیس راه راهور ناجا اعلام کرد: برابر استعلام به عمل آمده تردد در محور کرج - چالوس از ابتدای محور تا کیلومتر ۲۰ نیمه سنگین است.

او ادامه داد: مجددا توصیه می‌شود شهروندان از تردد در محور چالوس خودداری کنند.

۰۱:۵۲آمادگی کامل در تهران و استان‌های همجوار/ استفاده مردم از جای امن ساختمان‌ها

مقیمی استاندار تهران در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی گفت: آمادگی کامل در تهران و استان‌های همجوار تهران داریم.

وی متذکر شد: توصیه من به مردم این است که اخبار را از صداوسیما دریافت کنند و از جای امن ساختمان‌ها استفاده کنند.

۰۱:۵۱استقرار سپاه و نیروی انتظامی در البرز

رییس مدیریت بحران استان البرز در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی گفت: در حال حاضر در جلسه مدیریت هستیم و تمامی تمهیدات و اقدامات لازم انجام شده است.

وی تاکید کرد که تاکنون مشکل خاصی وجود نداشته و پمپ بنزین ها آماده خدمت رسانی هستند.

وی ادامه داد: نیروی انتطامی و سپاه در استان مستقر هستند. اتفاق خاص و حادثه ای گزارش نشده است. تمامی سالن های ورزشی استان آماده خدمت رسانی به شهروندان را دارند.

۰۱:۴۸مجموعه‌های ورزشی پذیرای مردم تهران

با دستور سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و پیگیری و حضور مدیر مدیر عامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و با روشن کردن سیستم گرمایشی، سالن دوازده هزار نفری مجموعه آزادی تهران و سالن شهید افراسیابی مجموعه شیرودی پذیرای حضور مردم تهران هستند.

۰۱:۴۵سوخت به اندازه کافی موجود است / مردم به پمپ بنزین‌ها هجوم نبرند /ستاد مدیریت سوخت تشکیل شد

زیبا اسماعیلی سخنگوی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره وضعیت سوخت رسانی به جایگاه های عرضه سوخت در پی وقوع زلزله ۵.۲ ریشتری در تهران و البرز اظهار داشت: در حال حاضر ستاد مدیریت سوخت تشکیل شده و در حال آماده باش کامل به سر میبرند .

وی افزود: دستورات لازم به انبارهای نفت و تانکرهای سوخت رسان داده شده و سوخت به میزان کافی موجود است .

اسماعیلی با بیان اینکه هیچ کمبود سوختی در جایگاهها وجود ندارد، تاکید کرد: مردم آرامش خود را حفظ کنند و نیازی به هجوم به پمپ بنزینها نیست .

وی یادآور شد: هم اکنون مدیریت ستاد سوخت جلسه تشکیل داده و دستورات لازم را صادر کرده اند ،تعدادی نفت کش به جایگاهها اعزام شده و ذخایر کافی است .

۰۱:۳۸شهرداری تهران به حالت آماده ‌باش در آمد

عارف‌نیا مشاور شهردار تهران و رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی شهرداری تهران تاکید کرد: شهرداری تهران بلافاصله بعد از وقوع زلزله به حالت آماده‌باش درآمد.

عارف‌نیا از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند.

کرکه آبادی مدیرکل دفتر شهردار تهران و شهردار شب تهران نیز که در ستاد مدیریت بحران حضور دارد، گفت: بلافاصله بعد از وقوع زلزله به تمامی مدیران شهرداری آماده‌باش داده شد و دو معاون شهردار و معاونان و مدیران معاونت‌های دیگر در ستاد مدیریت بحران حضور دارند.

۰۱:۳۳زلزله تاکنون یک مصدوم داشته/ مردم هوشیارتر باشند

پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور گفت: تاکنون فقط یک مصدوم وجود داشته و هیچ مورد دیگری به ما گزارش نشده است. البته بهتر است امشب مردم هوشیارتر باشند.

۰۱:۲۹تخریب ساختمان در تهران بر اثر زلزله نداشتیم/ مصدومیت یا تلفات‌جانی گزارش نشده است

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره زلزله ۵.۲ ریشتری در استان تهران و البرز گفت: این زمین‌لرزه در خیلی از شهرهای استان تهران احساس شد.

او ادامه داد: تا این لحظه خوشبختانه موردی از مصدومیت، تلفات جانی و موردی از تخریب ساختمان در شهر تهران اعلام نشده است.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران خاطرنشان کرد: در شهرهای اطراف هم موردی از تخریب ساختمان و مصدومیت نداشتیم. علی‌رغم حفظ خونسردی باید کاملا هوشیار باشید.

۰۱:۲۰ افزایش پس لرزه‌ها به ۷ مورد/حرکت در خیابان‌ها مشکلی را حل نمی‌کند

مرادی رییس مرکز لرزه‌نگاری در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی گفت: تاکنون ۷ پس‌لرزه داشتیم و نمی‌توان گفت زلرله رخ داده زلزله اصلی بوده باشد. ما نگران هستیم و از مردم می‌خواهیم هوشیار باشند.

مرادی افزود: توصیه می‌کنیم اگر امکان دارد مردم جلوی خانه‌های خود صبر کنند یا اگر امن است در حیاط بمانند.

وی اضافه کرد: خواهش می‌کنیم مردم ضمن حفط آرامش نکات ایمنی را رعایت کنند. امیدوارم تعداد پس‌لرزه‌ها بیشتر شود. فعلا پس لرزه‌ها خیلی کوچک هستند. تا صبح آنهایی که می‌توانند در فضای باز باشند. حرکت در خیابان‌ها مشکلی را حل نمی‌کند. امیدوارم پس‌لرزه‌های بیشتری ثبت شود.

۰۱:۱۱ شبکه گازرسانی تهران و اطراف آسیب ندیده است

مجید بوجارزاده رئیس روابط عمومی و سخنگوی شرکت ملی گاز ایران درباره وقوع زلزله در تهران و مناطق مرکزی کشور گفت:در پی وقوع زلزله ای به بزرگی پنج و دو دهم ریشتر در استان‌هایی تهران، البرز و برخی از نقاط مرکزی کشور، مسئولان شرکت ملی گاز بلافاصله وضع سلامت شبکه گازرسانی در این مناطق را بررسی کردند که خوشبختانه تاکنون هیچ مشکلی در شبکه گاز رسانی به وجود نیامده است.

۰۱:۱۰ مردم و مسئولان از پخش شایعات و تحلیل‌های دلهره‌افکن خودداری کنند

سازمان جمعیت هلال احمر در صفحه متعلق به این سازمان در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: از پخش شایعات و اخبار جعلی، تحلیل‌های دلهره‌افکن و اظهارنظرهای بی‌پایه و اساس خودداری کنید؛ حتی شما مسئول.

۰۱:۰۹هیچ قطعی در حوزه ارتباطات ثابت و سیار با زلزله‌تهران ایجاد نشده/ اعزام کارشناسان به مناطق زلزله‌زده

محمدرضا بیدخام در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره وضعیت ارتباطی شهر تهران بعد از زلزله گفت: هیچ قطعی در حوزه ارتباطات ثابت و سیار با زلزله تهران ایجاد نشده اما با توجه به حجم بالای درخواست مکالمه و وجود ترافیک در شبکه ارتباطی در برخی نقاط مشکلات خفیفی ایجاد شده است.

سخنگوی مخابرات در توصیه به مردم یادآور شد: مردم از مکالمات غیر ضروری و طولانی خودداری کنند تا ترافیک در شبکه ارتباطی ایجاد نشود.

وی تاکید کرد: هم اکنون کارشناسان به مناطق زلزله زده اعزام شدند و با مخابرات مناطق مختلف تهران و استان البرز به صورت فوری مکاتبه شده و مردم بدانند هیچ مشکلی وجود ندارد.

۰۱:۰۵مردم از تردد با خودرو بپرهیزند/ پارک ها پذیرای حضور شهروندان

محسن نادی معاون آمادگی عملیات و پدافند غیر عامل سازمان مدیریت بحران در گفت و گوی زنده تلویزیونی با اشاره به زلزله تهران اظهار داشت: هماهنگی های لازم در خصوص زلزله انجام شده است البته نیاز جدی برای همکاری و کمک در البرز وجود ندارد.

وی افزود: از مردم در تهران خواهش می‌کنیم که آرامش خود را حفظ کنند. همانطور که کارشناسان گفتند احتیاط مردم کار درستی است ولی باید از تردد خودرویی خودداری کنند.

معاون آمادگی عملیات و پدافند غیر عامل سازمان مدیریت بحران در ادامه توصیه کرد که مردم از محیط و فضای باز و پارک ها استفاده کنند و با هماهنگی های انجام شده، پارک ها پذیرای حضور شهروندان هستند.

۰۱:۰۰خروجی‌های غربی و شرقی تهران شلوغ است/ وضعیت شهر عادی است

سردار رحیمی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا گفت: پلیس از دقایق اولیه وقوع زلزله در حال آماده باش است و همکاران من در سطح شهر فعال شدند.

او ادامه داد: نیروهای انتظامی در حال نظم و انضباط معابر و اماکن عمومی هستند. بسیاری از محورهای شهر شلوغ است.

رییس پلیس پایتخت گفت: خروجی‌های غربی و شرقی تهران نیز شلوغ است. در مجموع وضعیت عادی است اما تعداد زیادی از مردم بیرون منزل و در خیابان ها هستند.

سردار رحیمی خاطر نشان کرد: همه نیروهای پلیس در بخش‌های انتظامی، آگاهی و راهور در حال آماده باش کامل هستند.

۰۰:۵۹مردم نگران تامین سوخت نباشند/ جایگاه‌های سوخت تهران سالم هستند

شرکت پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد: به اطلاع می‌رساند در پی وقوع زلزله ۵.۲ ریشتری در استان تهران همه تاسیسات و جایگاه‌های عرضه سوخت سالم هستند. مردم عزیز نگرانی از بابت تامین سوخت نداشته باشند و بنزین به میزان بیشتری به جایگاه‌ها ارسال شده است.

همچنین مدیر منطقه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تهران برای تامین بنزین ستاد بحران شهرداری هم‌اکنون عازم جلسه ستاد مدیریت بحران شهر تهران است.

در پی وقوع زمین‌لرزه در تهران و البرز بسیاری از مردم به خیابان‌ها ریخته یا داخل خودروهای خود در آماده‌باش قرار دارند.

همچنین عده‌ای از مردم هم با حضور در پمپ‌های بنزین وجایگاه‌های سوخت آماده خروج از تهران شده‌اند که برخی جایگاه‌ها با شلوغی همراه بوده است.

۰۰:۵۲تهرانی‌ها مکالمات تلفنی را کوتاه برقرار کنند

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات پس از زلزله تهران در توئیتر نوشت: با وقوع زلزله در تهران و کرج، به دلیل شلوغی زیاد کانال‌های ارتباطی در برخی محله‌های شهر تهران امکان برقراری تماس سخت شده است. همچنین با حضور مردم در خیابان‌ها میزان مصرف دیتای موبایل رشد زیادی کرده است. از شهروندان تهرانی تقاضا داریم مکالمات تلفنی را کوتاه برقرار نمایند.

 

۰۰:۴۶معابر بزرگراهی تهران پرحجم شده است/ شاهد بار ترافیکی خروج از تهران هستیم

سردار مهماندار در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی گفت: با توجه به وقوع زلزله ۲. ۵ریشتری در تهران، مردم به خیابان‌ها آمده‌اند و معابر بزرگراهی مقداری پرحجم‌تر شده‌اند.

وی افزود: مراجعه به پمپ بنزین‌ها افزایش یافته است و در سطح شهر ترافیک متراکم را شاهد هستیم اما مشکلی وجود ندارد.

سردار مهماندار ادامه داد: همکارانم علاوه بر اینکه مامورانی که خدمت بودند، فراخوانده شدند و ما مردم را به ارامش دعوت می‌کنم.

وی افزود: در حال حاضر بار ترافیکی خروج از تهران را داریم.

۰۰:۴۴ترافیک سنگین در خروجی‌های تهران

در پی وقوع زمین لرزه در تهران ترافیک سنگینی در مسیرهای خروجی پایتخت مانند بزرگراه حکیم رخ داده است.

بسیاری از مردم نگران از وقوع زلزله شدیدتر بیرون از خانه‌ها به سر می‌برند یا در ماشین‌های خود مستقر شده‌اند.

برخی هم راه‌ خروج از تهران را در پیش گرفته و به همین دلیل شاهد ترافیک سنگین در خروج‌های تهران هستیم.

۰۰:۴۰آماده باش پلیس راهور در پی وقوع زلزله/ شهروندان از تردد‌ها بی‌هدف در شهر خودداری کنند

سرهنگ عابدی با اشاره به ایجاد ترافیک در پی وقوع زلزله گفت: برای تسهیل ترافیک در تهران ماموران پلیس در آماده‌باش بوده و در سطح شهر مستقر شدند.

او ادامه داد: شهروندان تهرانی ضمن حفظ خونسردی خود از حرکت کردن‌های بی هدف در شهر با وسیله نقلیه که موجب ترافیک سنگین می‌شود، خودداری کنند.

۰۰:۳۳یک مصدوم بر اثر سقوط در زلزله ۲ .۵ ریشتری تهران

محتبی خالدی در گفت‌و‌گو با ایلنا درباره مصدومان زمین لرزه تهران گفت: تا کنون تنها یک مصدوم از ساوه گزارش شده است.

او ادامه داد: دلیل مصدومیت سقوط از ارتفاع هنگام فرار در هنگام زلزله بوده است.

۰۰:۲۸جاده چالوس ریزش داشته است/ ستاد مدیریت بحران تشکیل جلسه داد

اسماعیل نجار در گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی گفت: زلزله‌ای در در ساعت ۲۳ و ۲۷ دقیقه با قدرت ۲. ۵ ریشتری بین ملارد و تهران داشتیم که لرزش آن در تهران، قم، قزوین، البرز و گیلان احساس شده است.

وی از آماده باش نیروهای امدادی و اعزام ارزیابان به منطقه خبر داد و گفت:در جاده چالوس مقداری ریزش داشتیم که این امر تردد را با کمی اختلال مواجه است. از مردم می‌خواهیم که به اخطاریه‌های پلیس توجه داشته باشند.

رییس سارمان مدیریت بحران کشور افزود: مردم در غرب تهران و کرج بیشتر باید هشیار باشند و آرامش خود را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه مرتبا با موسسه ژئوفیزیک در ارتباط هستیم، گفت: جلسات ستاد مدیریت بحران تشکیل شده و به دستگاه‌های اجرایی و ملی آماده باش داده شده است.

۰۰:۱۸ گسل اشتهارد فعال شده است/ احتمال وقوع زلزله و پس لرزه وجود دارد

مرادی رییس مرکز لرزه‌نگاری در گفت‌وگو با شبکه خبر با اشاره به زلزله ۵.۲ ریشتری تهران، کانون زلزله را در نزدیکی ملارد عنوان کرد و گفت: گسل اشتهارت فعال شده است و از این رو بهتر است مردم البرز و غرب تهران موارد ایمنی را رعایت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال پس لرزه وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به شدت زلزله، نمی‌توان گفت پیش لرزه بوده یا زلزله اصلی؛ احتمال وقوع زلزله و پس‌لرزه‌ها وجود دارد.

۰۰:۰۱زلزله تهران تاکنون هیچ خسارتی نداشته است

بهنام سعیدی در گفت‌وگو با شبکه خبر با اشاره به زلزله۲. ۵ ریشتری تهران، گفت: بعد از این حادثه نیروهای امدادی به کانون حادثه در مشکین دشت استان البرز اعزام شدند.

سخنگوی ستاد مدیریت بحران اعلام کرد: تاکنون زلزله تهران هیچ خسارت و مصدومی نداشته است.

۵۳: ۲۳ :۶ استان‌ کشور در آماده‌باش کامل

در پی زلزله اخیر در تهران و چند استان دیگر رئیس سازمان امداد و نجات اعلام کرد که استان‌های قزوین، قم، مرکزی، مازندران، البرز و تهران در آماده‌باش هستند.

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ در مقیاس ریشتر دقایقی پیش چند استان کشور را لرزاند.

۵۳: ۲۳ اعزام تیم‌های ارزیاب به کانون زلزله تهران

مرتضی سلیمی در گفت‌وگو با شبکه خبر در مورد زمین لرزه تهران گفت:‌ دقایقی پیش زمین لرزه‌‌ای به قدرت 5.2 دهم ریشتر استان‌های تهران و البرز و گیلان را لرزاند.

رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر ادامه داد: بعد از این حادثه تیم‌های ارزیاب به کانون زلزله که در منطقه مشکین دشت در مرز استان های استان و البرز اعزام شدند.

وی گفت:‌ امیداوریم این زلزله خسارتی در پی نداشته باشد و باید منتظر گزارش تیم‌های ارزیاب ماند.

۴۵: ۲۳ مردم تهران خونسردی خود را حفظ کنند

روابط عمومی مرکز اورژانس اعلام کرد: مردم تهران ضمن حفظ خونسردی از تجمع در محل های غیر ایمن خودداری کنند.

همچنین تاکنون هیچ موردی از حادثه ناشی از زلزله در تهران گزارش نشده است.

۳۰: ۲۳ :تهران لرزید

زلزله‌ای به بزرگی حدود ۵/۲ ریشتر و در عمق ۷ کیلومتری از سطح زمین، استان‌های تهران و البرز، قم، قزوین، مرکزی و گیلان را لرزاند.

این زمین لرزه در مرز استان‌های تهران و البرز - حوالی ملارد بود.

درباره ی سایت اشتهارد

logo

سايت اطلاع رسانی اشتهارد  www.eshtehard.net  باهدف ايجاد بستر مناسب جهت درج اخبار واطلاعات مورد نياز مخاطبان خود در سال 1385 تاسيس گرديد

اين سايت جهت غني نمودن اطلاعات بازديد کنندگان خود بخشهای گالری تصاویر | انجمن های اشتهارد | اخبار | دریافت فایل | نظر سنجی | مقالات | لينکهاي وب | نقشه گوگل | بازي | که درزمينه هاي مختلف جمع آوري و تدوين شده است را بصورت رايگان در  اختيارتمام بازديد کنندگان قرار مي دهد. logo-samandehi